Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

77. rocznica wyzwolenia hitlerowskiego obozu w Potulicach. Uroczystości już w sobotę 23 kwietnia

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W sobotę 23 kwietnia uroczystości w Potulicach w rocznicę wyzwolenia obozu. Będzie można także zwiedzić tę miejscowość z przewodnikiem
W sobotę 23 kwietnia uroczystości w Potulicach w rocznicę wyzwolenia obozu. Będzie można także zwiedzić tę miejscowość z przewodnikiem Maja Stankiewicz
W sobotę 23 bm., na Cmentarzu Ofiar, odbędą się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę wyzwolenia obozu w Potulicach. Dodatkowo Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle proponuje zwiedzanie tej miejscowości.

Rok temu rocznicowe obchody były skromne. Powodem pandemia i obowiązujący w kraju reżim sanitarny. W tym roku organizatorzy znów spodziewają się tłumów gości. Przyjeżdżają oni autokarami nie tylko z Bydgoszczy i okolic, także z innych zakątków Polski, zwłaszcza z Pomorza i Kaszub.

To Cię może również zainteresować

Uroczystości na cmentarzu rozpocznie w sobotę 23 bm. rocznicowa msza św., która odprawiona zostanie o godz. 11. Po apelu poległych specjalny montaż słowno-muzyczny przedstawią uczniowie miejscowej szkoły im. „Dzieci Potulic”. Pod pomnikiem na Cmentarzu Ofiar delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze. Zapłoną one także w sobotę przy obelisku, który znajduje się przed bramą główną byłego obozu w Potulicach, obecnie jest to brama więzienia.

Wśród organizatorów wydarzenia m.in. władze Nakła, dowódca Garnizonu Bydgoszcz oraz działacze Stowarzyszenia „Potulice – Przeszłość, Teraźniejszość, Przyszłość”.

Kwiecień miesiącem pamięci

Hitlerowski obóz w Potulicach utworzono w 1940 r. jako obóz przesiedleńczy. Z czasem stał się on obozem pracy, a potem obozem karnym. To miejsce cierpień wielu tysięcy Polaków, którzy więzieni tu byli w nieludzkich warunkach. Szczególnie trudny był los tysięcy dzieci. Wiele ich w obozie zmarło.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Obóz w Potulicach oswobodzony został 21 stycznia 1945 r. Nie wszyscy doczekali tej chwili. Gros więźniów zostało tu na zawsze. Ich ciała po wojnie ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Ofiar w Potulicach. Staraniem nakielskiego samorządu część mogił w 2017 r. odnowiono.

Choć obóz oswobodzony został zimą główne uroczystości rocznicowe od lat organizowane są pod koniec kwietnia. Dlaczego? Bo to miesiąc pamięci narodowej.

Przewodnik oprowadzi po Potulicach

W tym roku Potulice i trudna historia tej miejscowości znalazły się na mapie akcji „Eskapada”. Poznaj swój region z przewodnikiem. W przechadzce po Potulicach towarzyszyć będą chętnym pracownicy Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Start w sobotę 23 bm. o godz. 13 przy pałacu Potulickich (aleja Parkowa 8).

- Większość trasy pokonamy wspólnie przybliżając historię Potulic. Na skrzyżowaniu ul. Bydgoskiej i al. Parkowej nastąpi rozdzielenie grup. Rodzice z dziećmi udadzą się pod dąb im. Władysława Szafera, a osoby zainteresowane historią obozu Potulitz Lebrechtsdorf będą mogły przejść z przewodnikiem na teren cmentarza – informują pracownicy muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska