Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia niemieckiego obozu w Potulicach. Teraz poznasz ją także w Koronowie

Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
W czwartek 20 października w CK „Synagoga” w Koronowie druga część wspomnień dotyczących niemieckiego obozu w Potulicach.
W czwartek 20 października w CK „Synagoga” w Koronowie druga część wspomnień dotyczących niemieckiego obozu w Potulicach. Adam Lewandowski
W Centrum Kultury „Synagoga”, w ramach wieczorów historycznych, przedstawione zostaną dzieje niemieckiego obozu w Potulicach. To kolejne spotkanie w Koronowie dotyczące tego obozu, pewnie nie ostatnie.

Dlaczego pasjonaci historii z Koronowa sięgnęli po taki temat?

- Bo jest dla nas ważny. Do Potulic wywożono rodzinny z całego regionu, także z gminy Koronowo. Trafiło tam razem z dziećmi m.in. wielu inteligentów z Koronowa i okolic – wyjaśnia Włodzimierz Hańc, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Batalionu Obrony Narodowej Koronowo.

Niemieckie zbrodnie na dzieciach

Stowarzyszenie to jest organizatorem „Czwartkowych Wieczorów Historycznych” organizowanych cyklicznie w zabytkowym wnętrzu Centrum Kultury „Synagoga” w Koronowie. Na pierwsze spotkanie dotyczące obozu w Potulicach pt. „Niemieckie zbrodnie na dzieciach” zaproszono mieszkańców rok temu. Posłuchać można było wtedy m.in. wspomnień byłych więźniów obozu oraz ich rodzin. Słuchacze poznali także dzieje Anny Reich, autorki książki pt. „Wysiedlona”.

To Cię może również zainteresować

Tej jesieni organizatorzy zapraszają na drugą cześć wspomnień dzieci Potulic. W temat wprowadzi obecnych Tomasz Pasieka, dyrektor Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. W placówce tej zgromadzono wiele pamiątek dotyczących bolesnej historii Potulic.

Hitlerowski obóz w tej podnakielskiej miejscowości utworzono w 1940 r. jako obóz przesiedleńczy. Z czasem stał się on obozem pracy, a nawet obozem karnym. To miejsce cierpień wielu tysięcy Polaków, którzy więzieni tu byli w nielidzkich warunkach. Szczególnie trudny był los dzieci. Pracowały one w obozie ponad siły – czyściły cegły, nosiły deski i kamienie, zbierały pokrzywy i jagody. Wiele z nich zmarło.

Więcej wiadomości z Koronowa i okolic na www.pomorska.pl/koronowo[/a]

Obóz oswobodzony został 21 stycznia 1945 r. Ciała tych, którzy nie doczekali tej chwili po wojnie ekshumowano i przeniesiono na Cmentarz Ofiar w Potulicach. Co roku w kwietniu, miesiącu pamięci narodowej, na terenie nekropolii odprawiana jest uroczysta msza św. z udziałem wielu pielgrzymów. Pod pomnikiem na cmentarzu składane są kwiaty, zapalane znicze.

Spotkanie autorskie z Pawłem Skuteckim

Jednak nie tylko obóz w Potulicach będzie tematem najbliższego spotkanie w CK „Synagoga”, które odbędzie się 20 października o godz. 17. W ramach kolejnej osłony „Czwartkowych Wieczorów Historycznych” z mieszkańcami Koronowa spotka się także Paweł Skutecki, autor książki pt. „Trzecia Rzesza i koncerny farmaceutyczne”.

Na zakończenie organizatorzy zapraszają jeszcze gości wieczoru na muzyczną niespodziankę oraz słodki poczęstunek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska