Obecnie na wyjazd do sanatorium trzeba czekać w naszym regionie 8 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie leczenia uzdrowiskowego, można z tej formy leczenia (ze względów medycznych) korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy. Turnus trwa 21 dni.
Przyjechało do nas prawie 90 tys. kuracjuszy
Od 1 lipca 2023 roku skierowania do sanatoriów w Polsce są wystawiane już tylko w formie elektronicznej. Pacjent nie musi więc pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału.
- Po zarejestrowaniu w systemie skierowanie jest rozpatrywane przez lekarza - specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej. Ma on 30 dni na zakwalifikowanie pacjenta na leczenie lub odrzucenie jego skierowania, liczone od daty rejestracji skierowania w systemie. Powiadomienie o przyznaniu miejsca i terminie turnusu przyszły kuracjusz otrzyma na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a także pocztą w formie papierowej - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Bydgoszczy.
Jak dodaje, w ubiegłym roku z leczenia uzdrowiskowego skorzystało 25 980 pacjentów z naszego województwa, a do sanatoriów w Kujawsko-Pomorskiem (w Ciechocinku, Inowrocławiu i Wieńcu-Zdroju) podleczyć zdrowie przyjechało aż 88 480 osób. Natomiast od początku 2024 roku do 2 maja br. w Kujawsko–Pomorskim Oddziale Wojewódzkim NFZ zarejestrowanych jest 12 545 skierowań.
W regionie też podleczymy zdrowie
Sprawdziliśmy, jakie schorzenia podleczymy w sanatoriach w naszym regionie.
W przypadku Ciechocinka są to choroby górnych dróg oddechowych, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, narządu ruchu, a także cukrzyca, osteoporoza i otyłość.
Do Inowrocławia skierują nas, jeśli mamy choroby: kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, układu nerwowego, układu trawienia (gastroenterologia, hepatologia).
Z kolei Wieniec-Zdrój specjalizuje się w leczeniu chorób: kardiologicznych i nadciśnienia, ortopedyczno-urazowych i reumatologiczych.
To się za darmo należy kuracjuszom
Kuracjusze jadący do sanatorium z NFZ mają prawo do wielu bezpłatnych świadczeń. W rozporządzeniu ministra zdrowia z 14 lipca 2023 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego zapisano, że należy się:
- dostęp do lekarza w celu ustalenia i bieżącego korygowania programu leczenia balneologicznego i farmakologicznego,
- badanie lekarskie: wstępne (w pierwszej dobie po przyjęciu), kontrolne (co najmniej 2 razy w trakcie pobytu), końcowe (48 godz. przed wypisem),
- pomoc lekarza w przypadku nagłego zachorowania w godzinach popołudniowych, wieczornych i nocnych,
- całodobowa opieka pielęgniarska i codzienny obchód pielęgniarski,
- zabiegi przez 6 dni zabiegowych w tygodniu: w dwóch cyklach dziennych - przedpołudniowych lub popołudniowych przez 5 dni w tygodniu i w soboty w cyklu przedpołudniowym;
- średnio co najmniej 3 zabiegi fizjoterapeutyczne dziennie, w tym co najmniej 1 zasadniczy zabieg bodźcowy z wykorzystaniem naturalnych surowców leczniczych,
- właściwa dieta,
- edukacja zdrowotna i promocja zdrowia.
Nie przegap
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- To powinno zostać w sypialni! Coś wystawało pod kusych ciuszków Englertówny...
- Nie do wiary, jak dziś wygląda Olivier Janiak. Z amanta TVN zmienił się w tatuśka
- Agnieszka Dygant publicznie odsłania atuty. Ukrywać takie ciało to grzech!
- Córce Gessler się ulało, ujawnia PRAWDĘ o tym, jaką była matką! Bardzo GORZKIE słowa!