Hołd powstańcom z warszawskiego getta oddano dziś, 19 kwietnia 2023 r., przy nowopowstałym lapidarium znajdującym się na cmentarzu ul. Libelta w Inowrocławiu. Wśród wspominających bohaterów sprzed 80 lat byli starosta inowrocławski Wiesława Pawłowska, sekretarz Aleksandra Szubarga, skarbnik powiatu Beata Zimon-Plaskota, Monika Dąbrowska, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji oraz Marcin Woźniak, dyrektor Muzeum im. Jana Kasprowicza. Kwiaty składali też uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Królowej Jadwigi oraz Akademii Szkolnictwa AS.
80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim uczciła też m.in. społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu. Podjęto działania mające na celu pogłębienie wiedzy na temat Holokaustu i wydarzeń II wojny światowej. "Konopa" włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Uczniowie kilku klas w czasie lekcji rozmawiali na temat sytuacji cywilów, przebywających w czasie powstania w getcie warszawskim oraz oglądali film "Zdążyć przed Panem Bogiem". Delegacja uczniów II LO wybrała się do siedziby starostwa, by symbolicznym żonkilem wręczonym wszystkim obecnym uhonorować ofiary powstania w getcie warszawskim oraz udała się do nowopowstałego lapidarium i złożyła hołd poległym. Podsumowaniem uroczystości było sadzenie żółtych żonkili na terenie szkoły przez 80 uczniów. Organizatorem Akcji Żonkile jest mgr Marta Gronowska.
Również Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza po raz kolejny włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, upamiętniającej rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Obchody w inowrocławskiej książnicy rozpoczęto projekcją filmu animowanego, powstałego 2023 roku z inicjatywy Muzeum POLIN: „Zdążyć przed Panem Bogiem", opartego na motywach reportażu Hanny Krall. W holu Biblioteki Głównej uczestniczki warsztatów „Senior potrafi” tworzyły papierowe żonkile, zachęcając odwiedzających bibliotekę do samodzielnego wykonania. Unikalnym tłem warsztatów była wystawka „Humanité znaczy człowieczeństwo”, obrazująca dramatyczne dzieje książki wydobytej z ruin warszawskiego getta. W latach pięćdziesiątych XX w. uczony i regionalista Stanisław Helsztyński, podarował ją Domowi Rodzinnemu Jana Kasprowicza w Szymborzu, skąd trafiła do zbiorów Biblioteki w Inowrocławiu.
- "M jak miłość" w Żninie i Wenecji. Oto zdjęcia w 2015 roku!
- Od 1 maja zmiana rozkładów jazdy i tras autobusów MPK w Inowrocławiu
- Miss Nastolatek i Miss Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2023. Nasze kandydatki
- Adam B. spod Żnina niczym polski książę William? Tak o nim mówią po "Rolniku" w TVP
- Sędzia Anna Maria Wesołowska mówiła w Inowrocławiu o ważnych sprawach
- W Mogilnie pijany pojechał na stację benzynową i zasnął z puszką piwa w dłoni