Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

90 lat Koła Pszczelarzy w Żninie. Uroczystość, wyróżnienia [zdjęcia, wideo]

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Relacja z jubileuszowego spotkania pszczelarzy w restauracji Parkowa w Żninie (na pierwszym zdjęciu wyróżnieni brązową odznaką z prezesem P-K ZP w Bydgoszczy oraz prezesem koła w Żninie)
Relacja z jubileuszowego spotkania pszczelarzy w restauracji Parkowa w Żninie (na pierwszym zdjęciu wyróżnieni brązową odznaką z prezesem P-K ZP w Bydgoszczy oraz prezesem koła w Żninie) Iwona Góralczyk / Woźniak
Żnińska organizacja pszczelarska obchodzi w tym roku 90-lecie. Z tej okazji jej członkowie, a także goście z zaprzyjaźnionych kół oraz władze gminne i powiatowe spotkali się w restauracji Parkowa, by uczcić okrągłe urodziny, a jednocześnie podsumować działalność. Była też okazja do wyróżnień.

Rys historyczny przedstawił, na prośbę obecnego prezesa Stanisława Prusa, honorowy prezes Koła Władysław Feliniak - pszczelarz od 1971 roku, prowadzący aktualnie Izbę Pamięci Pszczelarskiej (otwartą w lipcu 2016 roku), a przez ostatnie 20 lat Kronikę Koła.

Ustalenia roku 1928 jako początku zorganizowanej działalności pszczelarskiej w Żninie pod nazwą Towarzystwo Pszczelarzy dokonał Edward Kurek, senior pszczelarskiego Koła. Jak przekazał, Towarzystwo Pszczelarskie przechodziło różne reorganizacje, mając obecnie nazwę Koła Pszczelarzy w Żninie.

Edward Kurek, w roku 1998, kiedy w Żninie był organizowany Wojewódzki Dzień Pszczelarza, ustalił - na podstawie m.in. żnińskiego "Pałuczanina" - że w czerwcu 1928 roku Towarzystwo Pszczelarzy uczestniczyło w kursie pszczelniczym zorganizowanym w Żninie przez Wielkopolską Izbę Rolniczą.

- Natomiast we wcześniejszych publikacjach dotyczących Wielkopolski, a także Pomorza, nie znaleziono informacji o istnieniu w Żninie organizacji pszczelarskiej. Dlatego rok 1928 przyjmujemy za początek powstania naszej organizacji, a dodatkowym tego potwierdzeniem jest oryginał księgi protokołów z odbytych zebrań w latach 1928-1939, która znajdowała się w prywatnych zbiorach rodziny Ińskich w Sarbinowie, a obecnie - od 1998 roku - jest zdeponowana w żnińskiej bibliotece. Koło jest natomiast w posiadaniu kserokopii tych protokołów - poinformował Władysław Feliniak, dodając: - Z powyższego wynika, że w bieżącym roku przypada jubileusz 90-lecia naszej pszczelarskiej organizacji.

Historia tego okresu została skrótowo opracowana przez znawcę historii regionu pana Kazimierza Wierskiego i wyemitowana w pięciu odcinkach cyklu radiowego "Były sobie Pałuki".

Jak poinformował Władysław Feliniak, głównym dokumentem do opracowania radiowych felietonów była prowadzona przez niego samego Kronika Koła oraz broszura z roku 1998 zatytułowana "Koło pszczelarzy w Żninie 1928-1998" stanowiąca opracowanie zbiorowe następujących pszczelarzy: Edwarda Kurka jako głównego autora, Edmunda Bromberka, Tadeusza Drzewieckiego oraz Dionizego Wawrockiego.

Podczas jubileuszowego spotkania Brązową Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego otrzymali: Zdzisława Dolacińska z Brzyskorzystwi, Roman Owczarzak z Białożewina oraz Zygmunt Fijołek z Podgórzyna.

Medal imienia Jana Dzierżona za całokształt 60-letniej działalności pszczelarskiej przyznany został Kazimierzowi Sondejowi ze Żnina.

Na spotkaniu obecni byli, składając gratulacje, Jacek Paul - prezes Pomorsko - Kujawskiego Związku Pszczelarzy w Bydgoszczy, Hanna Idziorek - członek Zarządu P-K Związku Pszczelarzy, burmistrz Żnina Robert Luchowski, przewodnicząca Rady Powiatu w Żninie Józefa Błajet i członek Zarządu Powiatu Zofia Kozłowska.

Przybyli również koledzy z zaprzyjaźnionych kół: Jan Stanek z Lisiego Kąta koło Kcyni oraz Roman Gwóźdź z Inowrocławia. Zaproszony był ponadto Stanisław Rydlewski z koła w Barcinie.

Wiersz autorstwa swojego dziadka Kazimierza Sondeja pt. "Pszczółki nasze przyjaciółki" recytował Wojtek Wika, aktualnie uczeń klasy II SP nr 2 w Żninie. Recytację poprzedziła opowieść pana Sondeja o swojej 60-letniej działalności i zamiłowaniu do pszczelarstwa. Jak się dowiedzieliśmy, pszczołami zainteresował się już jako kilkulatek, mieszkając w Wawrzynkach. Pasja została do dziś, a o życiu pszczół pan Kazimierz chętnie opowiada w szkołach i przedszkolach w całym województwie.

Wiersz napisany przez dziadka - pasjonata pszczelarstwa Kazimierza Sondeja ze Żnina, recytuje Wojtek Wika

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska