Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

99-letnia Urszula Tauer z Bydgoszczy relacjonuje Powstanie Warszawskie dla osadzonych z ZK w Koronowie

OPRAC.:
Maja Stankiewicz
Maja Stankiewicz
Pani Urszula Tauer z Bydgoszczy otrzymała m.in. swój młodzieńczy portret wykonany przez osadzonych
Pani Urszula Tauer z Bydgoszczy otrzymała m.in. swój młodzieńczy portret wykonany przez osadzonych Nad. kpt. Karolina Kozłowska
Pracownicy Zakładu Karnego w Koronowie spotkali się z 99-letnią Urszulą Tauer ps. „Ala” - bydgoszczanką, kurierką, uczestniczką Powstania Warszawskiego. Spotkanie nagrane w formie audiowizualnej trafi do osadzonych.

To kontynuacja wcześniejszych projektów realizowanych w ZK w Koronowie w ramach programu resocjalizacji pn. "Włącz z nami historię! Pomóż połączyć pokolenia!" .

Niedawno informowaliśmy o „Kartkach dla Powstańca”. Życzenia i podziękowania przygotowane przez osadzonych z ZK w Koronowie i Oddziału Zewnętrznego w Chojnicach przekazane zostały uczestnikom Powstania Warszawskiego. Kolejna inicjatywa to spotkanie ze "świadkiem czasu", wysłuchanie jego relacji. Tym świadkiem zgodziła się zostać mieszkająca w Bydgoszczy 99-letnia Urszula Tauer ps. „Ala”, która w powstaniu walczyła od pierwszego do ostatniego dnia. Pracownikom ZK udało się nawiązać z nią kontakt.

Pani Urszula była kurierką. Przenosiła tajne rozkazy, grypsy, dokumenty, pieniądze. „Jak większość młodych ludzi wiadomość o wybuchu Powstania przyjęła z entuzjazmem. W początkowym okresie nie osłabiały go nawet rany postrzałowe, które otrzymała drugiego dnia powstania. Kilkakrotnie ranna, przysypana w piwnicy zbombardowanego domu. Szczególnie mocno zapamiętała dramat cywilnych mieszkańców stolicy. Kiedy nie mogła już przenosić rozkazów ulicami, jedyną drogą stały się kanały. Przedzierała się nimi kilkakrotnie. O tym jak odpowiedzialną misję jej powierzano, świadczy fakt, że dostarczała zaszyfrowane wiadomości do samego dowódcy Powstania Warszawskiego - gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego” – przedstawia bohaterkę projektu kpt. Karolina Kozłowska, kierownik Działu Terapeutycznego ZK w Koronowie, inicjatorka przedsięwzięcia.

Więcej wiadomości z Bydgoszczy i okolic na www.pomorska.pl/bydgoszcz[/a]

Niestety, z powodu pandemii bezpośrednie spotkanie uczestniczki powstania z osadzonymi nie było możliwe. Doszło do niego w tym tygodniu w jej mieszkaniu w Bydgoszczy. Pracownicy ZK w Koronowie nagrali spotkanie, przekazali także pytania przygotowane dzień wcześniej przez osadzonych.

- Wywiad z naszą bohaterką został nagrany w formie audiowizualnej. Ideą spotkania było poznawanie historii poprzez rozmowę z jej świadkiem. To niepowtarzalna szansa, by osadzeni zetknęli się z tematami, które znają z podręczników i lekcji historii – podkreśla kpt. Karolina Kozłowska.

Wiele emocji wywołał portret Urszuli Tauer z lat młodzieńczych wykonany przez osadzonych, który przy okazji spotkania został jej przekazany.

Poza "żywą lekcją historii" koronowska Służba Więzienna realizuje też inne projekty służące podniesieniu świadomości patriotycznej. Jak dowiadujemy się - osadzeni m.in. nagrywali płytę z własną interpretacją i aranżacją piosenek powstańczych. Czytali także oraz interpretowali poezję pokolenia Kolumbów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska