Fantastyczną wystawę o Bydgoszczy późnośredniowiecznej i nowożytnej z odnalezionymi w ostatnich latach podczas badań archeologicznych szczątkami, ceramiką, biżuterią, elementami domów można oglądać w piwnicy Białego Spichrza na Wyspie Młyńskiej do końca maja.
Na 17 kwietnia natomiast - już w piątek - Muzeum Okręgowe zaplanowało na ten temat konferencję.
Będzie o czym posłuchać, bo w ostatnich latach sporo w centrum Bydgoszczy działo się pod względem inwestycyjnym, a każda nowa budowla, każda inwestycja wymagająca kopania w ziemi w Śródmieściu, oznacza, że pojawiają się tam archeolodzy i odczytują nasze dzieje ze znalezionych metry pod powierzchnią przedmiotów, elementów budowlanych, resztek.
Zainteresowani będą mogli w piątek posłuchać między innymi o badaniach archeologicznych na bydgoskim Starym Rynku.
Robert Grochowski opowie o systemie fortyfikacyjnym naszego miasta od XIV do XVIII wieku. Anna i Wojciech Siwiak opowiedzą o działkach mieszczańskich. - A dokładnie to o tym, kiedy się kolejne pojawiały - wyjaśnia archeolog. - O etapach wyznaczania kolejnych działek. Pierwsze powstały przy rynku. Było ich między 40 a 60 i jest to charakterystyczne dla miast lokowanych przez Kazimierza Wielkiego.
I dodaje: - W sumie w obrębie murów miejskich powstało ich 160.
Opowiedzą m.in. o działkach przy ul. Długiej, których najwięcej mieli możliwość zbadać.
O domu mieszczańskim z czasów staropolskich opowie Lech Łbik. A Tomasz Koczorski odczyta z odnalezionych pod ziemią kości stan zdrowia dawnych bydgoszczan. Od godz. 9 będzie też okazja, by na wystawie porozmawiać z osobami, które poszczególne znaleziska odkryły.
A już w niedzielę (19 kwietnia) o godz. 20.30 na Wyspie Młyńskiej inscenizacja historyczna związana z rocznicą 669. urodzin Bydgoszczy. Król Kazimierz Wielki jak przed laty wyda akt lokacyjny miasta. Więcej: TUTAJ