MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zarząd Powiatu Sępoleńskiego z absolutorium i wotum zaufania za 2023 rok

Sandra Szymańska
Sandra Szymańska
Sesja absolutoryjna Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim.
Sesja absolutoryjna Rady Powiatu w Sępólnie Krajeńskim. powiat-sepolno.pl
Jednogłośnie, 16 głosami „za”, Rada Powiatu Sępoleńskiego, udzieliła zarządowi powiatu, absolutorium z wykonania budżetu za rok 2023. W ten sposób rada potwierdziła też prawidłowe wykonanie planu dochodów i wydatków. - Dług spada, inwestujemy coraz więcej. Powiat idzie w dobrym kierunku - zaznaczył starosta Jarosław Tadych.

Podstawą udzielenia przez radę powiatu absolutorium zarządowi jest zgodnie z prawem przyjęcie sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu za miniony rok. Po wcześniejszej pozytywnej rekomendacji Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy i komisji rewizyjnej powiatu radni zaakceptowali oba dokumenty, a następnie przegłosowali uchwałę absolutoryjną. Najpierw jednak została przeprowadzona procedura związana z wotum zaufania. Raport o stanie powiatu sępoleńskiego w 2023 roku zaprezentował starosta Jarosław Tadych. W debacie nad raportem nikt nie zabrał głosu.

Finanse powiatu sępoleńskiego za 2023 rok

Ubiegłoroczne finanse zamknęły się nadwyżką w kwocie 1,2 mln złotych. Gdy rada przyjmowała uchwałę budżetową na 2023 rok, planowo budżet miał się zamknąć deficytem w wysokości 7 mln zł. Ostatecznie po zmianach dokonywanych w trakcie roku dochody wyniosły blisko 79,4 mln zł, z kolei wydatki pochłonęły 78,2 mln zł.

W minionym roku na inwestycje wydano 8,4 milionów złotych, które stanowiły 10,8 procent wszystkich wydatków. Aż 6,6 mln zł to fundusze pozyskane z zewnątrz. Około 7 mln zł, czyli prawie 90 procent pochłonęły inwestycje drogowe, m.in. w Witkowie, między Lutowem a Wiśniewką, na trasie Duża Cerkwica-Obkas, Jazdrowo-Iłowo czy Szynwałdzie. Niektóre zaplanowane zadania, jak np. w Nowym Dworze czy Jerzmionkach rozpoczęto lub dokończono w tym roku. Dzięki grantom udało się wyposażyć starostwo w infrastrukturę poprawiającą komfort poruszania się osobom niewidomym i niedowidzącym. Powiat inwestował też w oświatę (62 tys. zł), pomoc społeczną (219 tys. zł) i doposażenie Szpitala Powiatowego w Więcborku (750,5 tysiąca zł).

- Dług spada, inwestujemy coraz więcej, a wartość majątku powiatu sępoleńskiego rośnie. Powiat idzie w dobrym kierunku. Dziękuję za jednomyślność w udzieleniu wotum zaufania i absolutorium. To także absolutorium dyrektorów i wszystkich pracowników, którzy pracują na ten wynik i na to, co dzieje się w powiecie – podkreślił w imieniu zarządu starosta Jarosław Tadych.

Kwota zadłużenia na koniec roku wyniosła 18,8 mln zł i zmalała o 1,1 mln zł. Dług stanowi 23,6 procent dochodów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zarząd Powiatu Sępoleńskiego z absolutorium i wotum zaufania za 2023 rok - Sępólno Krajeńskie Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska