Absolwenci - na zbiórkę!

  Absolwenci - na zbiórkę!

  (iga)

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Tysiąca osób spodziewają się organizatorzy zjazdu absolwentów Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego oraz VIII LO w Toruniu. Zjazd z okazji 55 - lecia szkoły odbędzie się w czerwcu.
       Od ponad półwiecza Toruń jest jedynym miejscem w Polsce, gdzie przygotowuje się kadry dla cukrownictwa i jednym z niewielu na Pomorzu, gdzie kształcą się przyszli specjaliści dla przemysłu żbożowego.
       - W ciągu 55 lat naszą szkołę opuściło ok. 10 tysięcy absolwentów i muszę przyznać, że cukrownicy to grupa najbardziej zżyta ze szkołą. Może dlatego, że zawód ten często przechodzi z pokolenia na pokolenie. Chodzili tu dziadkowie i rodzice obecnych uczniów, a często też wujkowie, ciocie, kuzyni - mówi dyr.Urszula Przedpełska. Takim przykładem jest rodzina emerytowanego dyrektora Cukrowni Sugarpol w Unisławiu, który dziś kieruje Towarzystwem Absolwentów i Przyjaciół ZSPS i VIII LO. - Tę szkołę skończyłem ja, moi dwaj bracia, córka, wnuczka - przyznaje Zdzisław Wierzchowski.
       Absolwentów toruńskiego "Spożywczaka" można spotkać nie tylko na kierowniczych stanowiskach w polskich cukrowniach (m.in. w Ostrowitem). Inż Ewald Lorenc, który też kończył tę szkołę, kieruje od lat cukrownią w Lw Niemczech.
       Nie wszyscy absolwenci związali się z cukrownictwem czy przemysłem zbożowym. Na zjazdach koleżeńskich spotykali się dziennikarze, księża, policjanci, lekarze, aktorzy. - Naszym absolwentem jest m.in. Leszek Pilarski, dyrektor Metronu. Chodzili tu też poseł Jerzy Dziewulski i rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, prof. Ryszard Górecki - wymienia niektóre nazwiska dyr. Przedpełska.
       W tym roku pokolenia absolwentów znów mają okazję spotkać się w Toruniu. Zjazd z okazji 55-lecia szkoły zaplanowano na 21 czerwca. Główne uroczystości odbędą się w auli UMK, w tym. koncert zespołu Kazimierza Kowalskiego. A potem będzie można pobuszować po pomieszczeniach szkolnych i zabawić się w hali sportowej. Szkoła zapewnia bezpłatne noclegi w internacie, ale za udział w zjeździe trzeba zapłacić. Zainteresowani mogą uzyskać szczegółowe informacje w ZSPS w Toruniu, ul. Grunwaldzka 33/35, te. (0-56) 660-22-90 lub 660-22-92., w-mail. zsps.torun.pl. Można skorzystać z informacji w internecie: www, zsps.torun.pl.
       

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018