Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aby żadne dziecko się nie zadławiło! Toruń kupi urządzenia dla żłobków - udrażniają drogi oddechowe. Potem dla przedszkoli

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Miejskie żłobki w Toruniu zostaną wyposażone w specjalne urządzenia ratujące dzieci w przypadku zadławień - udrożniające drogi oddechowe. To zapowiada prezydent miasta w odpowiedzi na zapytanie radnego Michała Rzymyszkiewicza. W dalszej kolejności takie aparaty miasto chce kupić dla wszystkich miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach.
Miejskie żłobki w Toruniu zostaną wyposażone w specjalne urządzenia ratujące dzieci w przypadku zadławień - udrożniające drogi oddechowe. To zapowiada prezydent miasta w odpowiedzi na zapytanie radnego Michała Rzymyszkiewicza. W dalszej kolejności takie aparaty miasto chce kupić dla wszystkich miejskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Grzegorz Olkowski
W lipcu br. w Rzeszowie zmarł 3-latek, który w żłobku zadławił się winogronem. Ta tragedia wszystkim dała do myślenia. Prezydent Torunia zapowiada, że w br. miasto kupi urządzenia udrażniające drogi oddechowe dla miejskich żłobków, a analizuje takie zakupy dla wszystkich 18 miejskich przedszkoli i 16 szkół z oddziałami przedszkolnymi.

Kleszcze wciąż aktywne. Jak się przed nimi chronić?

od 16 lat

Śmierć w żłobku

Tragedia w Rzeszowie wszystkim dała do myślenia. Przypomnijmy, że doszło do niej 11 lipca br. w miejskim żłobku. Trzyletni chłopczyk zadławił się winogronem. Wezwano pogotowie. Mimo prób reanimacji dziecko zmarło.

Po tym dramacie władze Rzeszowa szybko zdecydowały o zakupie 94 urządzeń do udrożniania dróg oddechowych LifeVac dla przedszkoli, szkół i internatów. Jeśli natomiast chodzi o żłobki, to czekało na opinie specjalistów, jaki rodzaj zestawów wybrać.

Polecamy

LifeVac opracowane w celu udrażniania dróg oddechowych u osoby, która się krztusi lub dławi. Jest wykorzystywane jako uzupełnienie standardowej procedury pierwszej pomocy, gdy ta nie przynosi skutku. Mechanizm działania LifeVac opiera się na zassaniu ciała obcego z dróg oddechowych poszkodowanego.

W Toruniu też pojawiają się w żłobkach urządzenia udrożniające drogi oddechowe

Czy rodzice w Toruniu mogą czuć się spokojni? Po rzeszowskiej tragedii radny Michał Rzymyszkiewicz skierował na ręce prezydenta miasta zapytanie o zakup urządzeń ratujących życie dzieciom po zadławieniu oraz przeszkolenie personelu żłobków i przedszkoli w zakresie pierwszej pomocy przy takich przypadkach (27.07).

Polecamy

28 sierpnia radny doczekał się odpowiedzi od Michała Zaleskiego. Wynika z niej, że miasto jeszcze w tym roku zakupi urządzenia udrożniające drogi oddechowe dla 4 żłobków miejskich - pieniądze na ten cel już w budżecie zabezpieczono (jeden zestaw kosztuje 500-600 zł).

A co dziećmi starszymi? - Trwa analiza możliwości dokonania zakupu aparatów dla wszystkich 18 miejskich przedszkoli i 16 szkół podstawowych z oddziałami przedszkolnymi - informuje prezydent Michał Zaleski. Dodając, że badane jest źródło finansowania takiej inwestycji. W grę wchodzą bowiem trzy: pieniądze Wydziału edukacji UMT, oszczędności na innych zadaniach bieżących miasta oraz rachunki własne szkół.

Czy personel potrafi ratować dławiące się dziecko? W Toruniu: tak

Prezydent jednocześnie objaśnia w odpowiedzi dla radnych, że personel miejskich placówek opiekuńczych dla dzieci i szkół jest przeszkolony w zakresie udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Polecamy

Z danych przekazanych Wydziałowi Edukacji UMT na początku sierpnia wynika, że wszyscy pracownicy miejskich żłobków czy przedszkoli mają aktualne szkolenia z tego zakresu. Natomiast ci nowi, którzy dopiero rozpoczną pracę, przejdą je we wrześniu.

Mimo tego, osoby kierujące miejskimi żłobkami w Toruniu zaplanowały na wrzesień dodatkowe szkolenia dla pracowników - nastawione właśnie na profilaktykę zadławień.

- Mam nadzieję, że już wkrótce wszystkie żłobki, przedszkola i oddziały przedszkolne w Toruniu będą wyposażone w urządzenia udrożniające drogi oddechowe w przypadku zadławień u dzieci - podsumowuje radny Michał Rzymyszkiewicz.

WAŻNE. Zakrztuszenie się lub zachłyśnięcie — to sytuacja naprawdę groźna

  • Zakrztuszenie lub zachłyśnięcie zdarzyć się może zawsze i wszędzie. Dochodzi do niego, gdy jakiś przedmiot (na przykład niedokładnie przeżuty kawałek jedzenia) zamiast w przełyku znajdzie się w krtani, tchawicy czy oskrzelach, blokując przepływ powietrza i poważnie utrudniając oddychanie.
  • Zablokowanie dróg oddechowych przez ciało obce, które się w nich znalazło może doprowadzić do poważnego niedotlenienia mózgu, które niejednokrotnie kończy się śpiączką, a w skrajnych przypadkach natychmiastową śmiercią. (Za Poradnik Zdrowie.pl)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska