To już drugie, po Stawach Monowskich koło Oświęcimia, postępowanie środowiskowe wszczęte na wniosek spółki Orlen Synthos Green Energy, która chce rozwijać w Polsce energetykę opartą na małych elektrowniach atomowych.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zawiadamia strony postępowania o wszczęciu na wniosek BWRX-300 Włocławek sp. z o.o. (z 4 sierpnia 2023 roku) postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: „Budowa i eksploatacja małej modułowej elektrowni jądrowej o łącznej mocy do 2000 MWe w technologii BWRX-300 w lokalizacji Włocławek, Gmina miejska Włocławek”. Wraz z wnioskiem o wydanie ww. decyzji inwestor wystąpił również o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.
Równocześnie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska informuje, że (zgodnie z art. 10 § 1 k.p.a) strony mogą zapoznać się z aktami sprawy, a przed wydaniem decyzji kończącej postępowanie wypowiedzieć się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań. Z pełnym zawiadomieniem z 21 sierpnia można zapoznać się tutaj.
Spółka ORLEN Synthos Green Energy będzie przez kolejne dwa lata szczegółowo analizować możliwości budowy pierwszego małego bloku jądrowego w pobliżu następujących siedmiu miejscowości:
- Ostrołęki
- Włocławka
- Stawów Monowskich
- Dąbrowy Górniczej
- Nowej Huty
- SSE Tarnobrzeg – Stalowa Wola
- Warszawy

To lokalizacje, w których znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.
ORLEN Synthos Green Energy, to spółka grupy PKN Orlen powołana do prowadzenia projektu rozwoju energetyki jądrowej, w oparciu o SMR. Spółka sprawdziła do tej pory kilkadziesiąt potencjalnych lokalizacji pod budowę małych bloków jądrowych. Spośród nich, na bieżącym etapie, wytypowano siedem optymalnych, w których prowadzone będą dalsze badania. Jeśli wyniki tych badań potwierdzą bezpieczeństwo inwestycji, priorytetem będzie zaproszenie do dialogu lokalnych społeczności w każdej lokalizacji. Dopiero po osiągnięciu porozumienia podjęte zostaną decyzje o realizacji bezpiecznej i przyjaznej środowisku inwestycji.
SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, której produkcja jeszcze nie została uruchomiona. Najbardziej zaawansowane w tej dziedzinie są Kanada, USA i Polska. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych” reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.
BWRX-300 to projekt GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) - joint-venture amerykańskiego GE i japońskiego Hitachi. Należy do rodziny reaktorów wodno-wrzących (BWR). Jednocześnie, ze względu na stosunkowo niewielką moc - 300 MWe jest zaliczany do tzw. SMR - małych reaktorów modułowych. Pierwszy taki reaktor ma powstać dla OPG w kanadyjskiej elektrowni jądrowej Darlington. Kolejny, zgodnie z planami OSGE - ma powstać w Polsce do końca dekady.
Wizualizacja małej elektrowni atomowej we Włocławku - zdjęcia
