https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Rada Dialogu Społecznego potrzebuje większej reprezentatywności

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk podczas EFNI 2024
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz–Bąk podczas EFNI 2024 Polska Press
Na Europejskim Forum Nowych Idei w Sopocie, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, podkreśliła potrzebę zwiększenia reprezentatywności Rady Dialogu Społecznego (RDS). Ogłosiła planowane zmiany w ustawie regulującej działalność RDS.

Dialog powinien prowadzić do wzajemnego zrozumienia

– Dialog nie musi kończyć się pełnym porozumieniem, ale powinien prowadzić do wzajemnego zrozumienia – zaznaczyła Dziemianowicz-Bąk podczas dyskusji o odbudowie i stymulacji dialogu społecznego. Zmiany w ustawie mają na celu zapewnienie większej równowagi pomiędzy przedstawicielami pracodawców w RDS.

Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan, zwrócił uwagę na problem nadmiernej liczby organizacji pracodawców w Radzie, z których wiele nie reprezentuje faktycznie interesów pracodawców. Jacek Męcina, wiceprezydent Lewiatana, zaproponował model „trzy na trzy”, czyli równą liczbę przedstawicieli pracowników i pracodawców.

Minister Dziemianowicz-Bąk podkreśliła znaczenie dialogu społecznego jako narzędzia porozumienia, nie konfliktu. Zaznaczyła również, że za planowanymi zmianami stoi „błogosławieństwo premiera”.

Podczas panelu zauważono również potrzebę posiadania eksperckiego zaplecza do prowadzenia skutecznego dialogu społecznego oraz konieczność skupienia się na konkretnych programach społeczno-gospodarczych, co podkreślił prof. Jerzy Hausner, twórca pierwszej ustawy o RDS.

Piotr Ostrowski, przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, przypomniał o zobowiązaniach Polski w zakresie wdrażania unijnych dyrektyw dotyczących układów zbiorowych, co ma wzmocnić pozycję RDS. Jednakże, jak zaznaczył, bez przekonania trzech stron o znaczeniu i potrzebie dialogu, trudno będzie osiągnąć postęp.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: – Fundamentalnym celem dialogu społecznego jest wzajemne zrozumienie swoich postaw, stanowisk, ograniczeń i wyzwań. Odwaga podejmowania trudnych tematów – a te najbardziej potrzebują dialogu – zasadza się na tym, że jest wola zrozumienia i poszukiwania porozumienia tak daleko jak to możliwe. Ale ze świadomością, że pewne rozstrzygnięcia muszą zapaść. To jest w mojej ocenie jeden z fundamentów nowego, jakościowego podejścia do dialogu społecznego.

Dziemianowicz-Bąk zobowiązała się do przywrócenia efektywnego dialogu społecznego i zapowiedziała, że odpowiednie projekty regulacji są już w przygotowaniu.

Rada Dialogu Społecznego jest kluczowym forum trójstronnego dialogu w Polsce, łączącym przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu. Zastąpiła ona działającą od 1994 roku Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Partnerem medialnym Europejskiego Forum Nowych Idei są „Strefa Biznesu” i „Dziennik Bałtycki”, należące do Polska Press Grupy – wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Strefaobrony.pl, Stronapodrozy.pl i Strefaedukacji.pl.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska