Obojętnie, w jakim stylu mamy urządzoną kuchnię, jedno jest pewne: poruszanie się po kuchni i korzystanie ze sprzętów kuchennych ma być wygodne i bezpieczne. Są systemy i akcesoria, które spowodują, że krzątanie się po kuchni będzie nawet przyjemne.
Szafki i szuflady samodomykające się
Koniec z trzaskaniem drzwiczek do szafek i szuflad. Meble będą zamykały się cicho, gdy zostaną wyposażone w systemy samodomykające się. Gwarantują one delikatne domknięcie drzwiczek i szuflad. Kolejny pomysł stanowi pionowe otwieranie frontów przy użyciu specjalnie wmontowanego podnośnika. To rozwiązanie w szafkach otwieranych od góry. Wystarczy dotknąć drzwiczki i lekko popchnąć je w górę, żeby same się otworzyły i odwrotnie: delikatnie popychając je w dół, zamkną się.
Dostawiane i wysuwane blaty kuchenne
To przede wszystkim rozwiązania do małej, ciasnej kuchni. Korzystamy z nich jedynie wtedy, gdy są potrzebne. Istnieją mechanizmy podblatowe ukryte w szafkach, które pozwalają zaoszczędzić powierzchnię w kuchni, ułatwiają przygotowywanie i serwowanie posiłków. Ponadto pełnią rolę tymczasowego stołu, bo zapewniają miejsce do jedzenia. Dostawiane czy wysuwane blaty to także miejsce, które można wykorzystać jako deskę do krojenia. Następna opcja: przymocowanie niedużego blatu do wolnego miejsca na ścianie. Można go rozkładać wówczas, gdy chcemy zjeść posiłek. Blat zastąpi bowiem standardowy kuchenny stół.
Wysuwane półki i kosze w kuchni
Nie trzeba się mocno schylać i sięgać głęboko w głąb szafki, żeby wyjąć garnek czy patelnię. Wystarczy lekko dotknąć półkę, na której stoją garnki czy naczynia, a ona sama się wysunie. Gdy drugi raz jej dotkniemy, wsunie się z powrotem. Niektóre wysuwane półki są w stanie udźwignąć nawet 20-kilogramowy ciężar. Można je montować zarówno w szafkach tradycyjnych, stojących i wiszących oraz narożnych. Wysuwane kosze, choćby na sztućce albo drobne sprzęty agd, także są praktyczne.
Obrotowe półki i kosze
To m.in. kosze i półki na talerze, miski, szklanki, kubki oraz inne naczynia. Zamiast sięgać z szafki przedmioty położone z tyłu, można obracać kosz i w ten sposób przybliżyć naczynia. Ułatwieniem są kosze mocowane jeden nad drugim z możliwością regulacji wysokości, czyli odstępu od jednego do drugiego kosza. W ten sposób piętrowe kosze pomieszczą na obu (czy więcej) poziomach więcej garnków i naczyń. Kosze cargo pomagają utrzymać w porządku garnki, patelnie, pokrywki i chemię gospodarczą. Niektóre kosze mają wbudowane hamulce, wyjmowane i składane półki (montuje się je w razie potrzeby), dodatkowe zdejmowane koszyki boczne albo specjalne uchwyty czy wieszaki na ręczniki i ścierki kuchenne.
Regulowane przegrody na sztućce
Kasety czy pojemniki na sztućce czasami nie mieszczą wszystkich łyżek, łyżeczek, widelców i noży. Jedne przegródki są przepełnione, podczas gdy w inne można by coś jeszcze dołożyć. Rozwiązaniem są regulowane przegrody na sztućce. Posiadają one ruchome ścianki, które można przekładać/przesuwać w razie potrzeby. Wybrane rodzaje kaset na sztućce mają ponadto dodatkowe miejsca np. na otwieracze do konserw czy dziadka do orzechów lub innych przyborów.
Podstawki pod garnki
Po zdjęciu garnka czy patelni z kuchenki warto je położyć na podstawce. Takie podstawki mogą być wyposażone w magnes. To bezpieczne rozwiązanie, zapobiegające przypadkowemu przesunięciu się naczynia. Niektóre podstawki są składane, przez co zajmują jeszcze mniej miejsca.
Pozostali kuchenni pomocnicy
Silikonowe rękawice kuchenne umożliwiające przytrzymanie lub przestawienie gorącego garnka, pojemniki do przechowywania świeżych owoców i warzyw, obieraki do owoców (w tym specjalny do cytrusów), rozbijaki do mięsa czy przyrządy do sporządzania drobiu to kolejne gadżety ułatwiające kuchenne prace. Można również zaopatrzyć się w magnetyczną listwę do sztućców (przyciąga sztućce), termometry do mierzenia temperatury potraw, spieniacze do mleka lub wkładki do sterylizacji słoików i szklanek. Niektóre akcesoria to istne wynalazki, przykładowo krążki do gotowania mleka, suszarki do sałaty, wieszaki na kapsułki kawy.