MKTG SR - pasek na kartach artykułów

GIS wycofał ze sklepów te towary. Pestycydy w herbacie, rakotwórcze aminy w przyborach kuchennych!

Agnieszka Kasperek
Agnieszka Kasperek
Wideo
od 16 lat
Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał ostrzeżenie o szkodliwych i toksycznych dla zdrowia produktach spożywczych dostępnych w popularnych marketach i dyskontach spożywczych w Polsce. Sprawdź, czy masz skażony i niebezpieczny towar, a jeśli tak - koniecznie go wyrzuć! Ostrzeżenia wydawane przez GIS dotyczą m.in. skażenia artykułów spożywczych groźnymi pestycydami, obecności rakotwórczych substancji w przyrządach kuchennych. Zobacz, jakie produkty wycofano ze sklepów.

Ostrzeżenie GIS o produktach niebezpiecznych dla zdrowia

Główny Inspektorat Sanitarny to organ państwowy, który m.in. kontroluje czy żywność oraz inne przedmioty wprowadzone do sprzedaży nie zagrażają zdrowiu i życiu Polaków. GIS cyklicznie informuje o produktach spożywczych oraz przedmiotach przeznaczonych do kontaktu z żywnością, które z powodu błędów przy produkcji zawierają szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia substancje. Warto śledzić takie komunikaty umieszczane w prasie, by na czas zareagować i pozbyć się groźnych produktów.

Alerty GIS dotyczą niebezpiecznej żywności - na przykład, gdy w buraczkach znajdowało się szkło, albo truskawki były skażone groźnym wirusem WZW A wywołującym zapalenie wątroby. Dotyczą również przedmiotów, które mają kontakt z żywnością - to na przykład talerze, sztućce, kubki, przybory kuchenne. Na produkty zawierające szkodliwe substancje można trafić w wielu popularnych marketach i dyskontach, jak m.in. Biedronka, Kaufland, Lidl, Netto, Dino.

Co zrobić z wycofanym towarem?

Główny Inspektorat Sanitarny informuje obywateli o toksycznych produktach, a sklepy mają obowiązek wycofać skażone partie towaru ze swoich półek. W komunikatach znajdują się też informacje, jeśli sklep zwraca pieniądze za zakupiony, a wadliwy towar. Sieci handlowe zobowiązane są również do ostrzegania klientów przed spożywaniem takich produktów.

Lista produktów wycofanych ze sprzedaży przez GIS

Najnowsze ostrzeżenie GIS dotyczy m.in. skażenia produktów spożywczych pestycydami, przekroczenia najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a także obecności rakotwórczych pierwszorzędowych amin aromatycznych w przyborach kuchennych. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne wykazują silne działanie mutagenne i rakotwórcze, zaś alkaloidy pirolizydynowe działają toksycznie i genotoksycznie - uszkadzają DNA, powodują mutacje i aberracje chromosomowe.

Te towary po decyzji GIS wycofano ze sklepowych półek

Mamy najnowszą listę produktów spożywczych, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, a nawet życia. Na liście znalazły się również akcesoria kuchenne. Sprawdź, czy masz je w swojej kuchni - w lodówce i w szafce. Zobacz, jakie produkty tym razem wycofano ze sklepów na mocy decyzji GIS. Szczegóły w galerii.

Zobacz także to:
Kawa z kurkumą - takie są skutki picia tego napoju. To dzieje się z organizmem, gdy pijesz kawę z kurkumą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska