Zabieg polega na zastosowaniu lasera excimerowego do zmiany krzywizny przedniej powierzchni oka, czyli rogówki i pozwala na korekcję wady w następującym zakresie: krótkowzroczności do - 10D, nadwzroczności do +5D oraz astygmatyzmu do 5D.
Laserowa korekcja wad wzroku nie jest niestety metodą do zastosowania w każdym przypadku. Granice wiekowe, ze względu na rozwój oka, zostały wyznaczone od 20-21 lat. Kolejnym ważnym kryterium jest stabilność wady.
Przed zabiegiem konieczne są dwa badania kwalifikujące, które określą, jak duża korekcja jest możliwa.
Badaniem najważniejszym jest topografia rogówki, mapa, która mówi nam, jak ta rogówka jest ukształtowana. Dodatkowo przeprowadza się badanie ostrości wzroku oraz badanie długości gałki ocznej (biometrię). Jeśli wynik badania będzie pozytywny wówczas może zostać ustalony termin wykonania zabiegu. Sam zabieg trwa w granicach 10 minut na jedno oko i przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych. Czas rekonwalescencji zależy głównie od metody, która zostanie zastosowana podczas zabiegu. Jeśli zabieg był wykonywany metodą LASEK, okres rekonwalescencji trwa 3 do 7 dni. Natomiast po metodzie LASIK praktycznie już na drugi dzień pacjent może wrócić do swoich codziennych czynności. Czas rekonwalescencji zależy również od wady wzroku. Dłużej trwa to w wypadku nadwzroczności.