- Nasze sołectwa starają się o fundusze z różnych konkursów organizowanych między innymi przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie - cieszy się Krzysztof Wypij, wójt gminy Chełmno.
W starostwie, aby zmotywować mieszkańców do integracji, aktywności i pracy na rzecz ich małych ojczyzn, od wielu lat organizują między innymi konkurs „Dziedzictwo kulturowe naszego sołectwa” czy „Sołectwo przyjazne środowisku”.
W ramach tego drugiego, w gminie Chełmno finansowo nagrodzone zostali przedstawiciele pięciu wsi: Kolno, Bieńkówka, Starogród, Wielkie Łunawy i Nowawieś Chełmińska.
- Za te fundusze sołectwa wykonały kilka zadań - podkreśla Krzysztof Wypij. - W Bieńkówce mieszkańcy ustawili kamień wraz z płytą pamiątkową upamiętniającą osoby z tej miejscowości i okolicznych wsi zamordowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Umieszczony został on przy figurce św. Józefa w centralnej części wsi. Natomiast w Nowejwsi Chełmińskiej renowacji poddano przydrożną kapliczkę. Znajduje się ona przy trasie Chełmno - Sztynwag. Była ona już w złym stanie technicznym i wymagała remontu. Ten polegał na naprawie i odmalowaniu ogrodzenia, odmurowaniu i pomalowaniu postumentu, a także odchwaszczeniu i wyłożeniu ozdobnym kamieniem terenu wokół kapliczki . Poza tym, kupiono i nasadzono trochę kwiatów.
Z kolei w Kolnie udało się pozyskać finansowe wsparcie na wykonanie tablicy informacyjnej „Kolno na starej fotografii”.
- Znalazły się na niej zdjęcia obrazujące historię wsi - podkreśla pierwszy w gminie Chełmno. - Tablica usytuowana została przy Szkole Podstawowej w Kolnie. Także sołtys Wielkich Łunaw odebrał czek na realizację przedstawionego projektu. Za te pieniądze udało się naprawić ogrodzenie przy cmentarzu mennonickim.
Natomiast w Starogrodzie wykonane zostały kolejne elementy wsi średniowiecznej.