Do Grudziądza dotarła pierwsza turbina budowanej elektrowni
Do Grudziądza docierają kolejne elementy elektrowni gazowo-parowej budowanej przy ul. Skowronkowej.
Największym jak dotąd elementem jest ważąca ponad 300 ton turbina wyprodukowana w fabryce Siemens w Berlinie. W ostatni weekend przypłynęła ona do Grudziądza Wisłą.
Barka z turbiną zacumowała do specjalnie zbudowanego pomostu-rampy przy żwirowni pod Strzemięcinem.
Tutaj turbinę przeładowano na potężną ponad 80-kołową platformę. Kół jest tak wiele, aby jak najbardziej rozłożyć ciężar potężnego ładunku.
Dużym wyzwaniem był już sam transport turbiny ze żwirowni na poziomie Wisły, pod stromą górę na wysokość ulicy Kalinkowej. Aby było to możliwe, górną część drogi utwardzono płytami betonowymi.
Platformę z turbiną na wysokość ul. Kalinkowej wciągnięto już w poniedziałek i wieczorem tego dnia oraz we wtorek budziła ona niemałą sensację.
Turbinę do elektrowni wieziono ulicami Grudziądza
Najbardziej skomplikowaną operację - przewiezienia turbiny z ul. Kalinkowej na plac budowy elektrowni, przy ul. Skowronkowej zaplanowano na wtorkowy wieczór, gdy ruch na drogach zwykle jest już stosunkowo nieduży.
Trasa przejazdu ulicami Grudziądza:
Kalinkowa,
Bydgoska,
Konarskiego,
średnicówką do ul. Hallera
i Warszawską do ul. Jaskółczej,
a następnie na ul. Skowronkową.
Na całej trasie przejazdu będą utrudnienia w ruchu.
Aby przejazd tak wielkiego transportu był możliwy, na skrzyżowaniu ulic Bydgoskiej z Chełmińską konieczne było zdemontowanie linii tramwajowej oraz części sygnalizatorów świetlnych. To z kolei spowodowało konieczność wyłączenia z ruchu tramwajów, a także inne utrudnienia w ruchu samochodów oraz autobusówMZK Grudziądz. W zamian za wyłączone z kursowania tramwaje linii nr 2, uruchomiono linię tymczasową oznaczoną cyfrą "1".
Za budowę elektrowni w Grudziądzu płaci PKN Orlen
Za budowę elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu odpowiada spółka CCGT Grudziądz z Grupy Energa. Jako wykonawcę tej inwestycji wybrano konsorcjum spółek: Siemens Energy Global, Siemens Energy oraz Mytilineos.
Inwestycję do kwoty 1,8 miliarda złotych sfinansuje PKN Orlen, którego częścią jest Energa.
- Technologia Siemens Energy pozwoli w przyszłości współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór - podkreślał Grzegorz Należyty, dyrektor zarządzający w Siemens Energy Polska w maju 2022.
Grudziądzka elektrownia prąd do sieci ma produkować od początku 2026 roku. Docelowo zasili nawet miliona gospodarstw domowych.
O elektrowni w Grudziądzu
