Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły prace na terenie budowy elektrowni w Grudziądzu. Inwestycję realizuje ORLEN

(OPRAC. PA)
Elektrownia gazowa powstaje na ternie liczącym 25 hektarów w okolicy ul. Skowronkowej
Elektrownia gazowa powstaje na ternie liczącym 25 hektarów w okolicy ul. Skowronkowej Nadesłane/ENERGA GRUPA ORLEN
Obecnie są prowadzone roboty związane z obniżeniem i przygotowaniem terenu pod budowę bloku parowo-gazowego. Oddanie do użytku elektrowni o mocy ok. 560 MW planowane jest na 2025 r. Będzie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie.

Zanim rozpoczęto prace związane z niwelacją terenu, zostały przeprowadzone badania geotechniczne oraz badania mające wykluczyć ewentualne zagrożenie związane z występowaniem materiałów wybuchowych.

W porozumieniu ze spółką Energa Operator, która jest właścicielem sieci elektroenergetycznej, prowadzone są też prace związane z przebudową linii napowietrznych 110 kV.

- Sporym wyzwaniem na tym etapie jest konieczność uzgadniania wyłączeń linii. Prace rozpoczęliśmy w okresie letnim, zapotrzebowanie na energię elektryczną jest bardzo duże i nie zawsze takie wyłączenia są możliwe. Mimo tego wszystko idzie zgodnie z planem – zapewnia Dariusz Rakowski, kierownik projektu w CCGT Grudziądz, spółce zależnej Energi z Grupy ORLEN.

Elektrownia gazowa powstaje na ternie liczącym 25 hektarów w okolicy ul. Skowronkowej
Elektrownia gazowa powstaje na ternie liczącym 25 hektarów w okolicy ul. Skowronkowej Nadesłane/ENERGA GRUPA ORLEN

Zakończono już prace związane z wykonaniem przyłącza wodociągowego i kanalizacji sanitarnej. Ponadto trwa budowa kompleksu socjalno-bytowego na potrzeby pracowników.

Etap przygotowania terenu pod budowę bloku ma zakończyć się w październiku. Potem rozpocznie się palowanie gruntu – pierwszego etapu prac fundamentowych, które służyć mają stabilizacji i wzmocnieniu terenu już pod budowę samego bloku.
Jak podkreśla Energa, wchodząca w skład grupy ORLEN, blok gazowo-parowy w Grudziądzu odegra istotną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Przypomnijmy, że w grudniu 2021 r. zawarto z Operatorem Sieci Przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r.

Grudziądzka elektrownia zakontraktowała łącznie 518 MW mocy. W czasie realizacji umowy może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł!

Inwestycję do 1,8 mld zł sfinansuje PKN ORLEN

Pieniądze do budżetu Grudziądza z tytułu budowy elektrowni już płyną: spółka CCGT Grudziądz wpłaciła blisko 1,4 mln zł za udostępnienie miejskich gruntów do budowy kolektora, którym woda z elektrowni będzie zrzucana do Wisły. Ponadto z tytułu podatku od nieruchomości wpływy do kasy miejskiej są szacowane na kilkanaście milionów złotych rocznie.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Siemens Energy Global GmbH & Co KG, Siemens Energy Sp. z.o.o. oraz Mytilineos S.A.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska