Dąb fastigiata
Dąb fastigiata
Odmiana stożkowa. Wszystkie konary i gałęzie wyprostowane, rosnące równolegle do pnia (pokrój zbliżony do topoli włoskiej). Tworzy koronę wrzecionowatą lub wąskostożkową. Gałęzie często falisto pogięte. Osiąga wysokość do 15 m i szerokość do 4 m. Polecany do nasadzeń w miejscach reprezentacyjnych.źródło: wikipedia
Ulicę Hetmańską miały ozdobić dęby szypułkowe odmiany fastigiata. - Zamiast dębowej alei, wygląda to jak jakieś cmentarzysko - mówi pan Ryszard, jeden z okolicznych mieszkańców.
Zazieleniły się bowiem tylko trzy drzewa, pięć pozostałych straszy suchymi gałęziami. - Niektóre się przyjęły, a niektóre nie - przyznaje Hanna Pawlikowska, miejska ogrodnik. - Czasem tak bywa, kiedy sadzi się duże drzewa.
Specjalistka przekonuje, że sadzenie dorosłych drzew, zamiast młodych, jest dobrym rozwiązaniem. - Duże drzewa dają natychmiastowy efekt, a poza tym nie są narażone na dewastacje i zniszczenie przez zwierzęta - tłumaczy Hanna Pawlikowska.
Jednocześnie zapewnia, że suche dęby mogą jeszcze zakwitnąć. - Byliśmy niedawno na kontroli i stwierdziliśmy, że niektóre powoli się budzą - wskazuje pani ogrodnik. - Pozostałym damy czas do końca sierpnia, kiedy zaplanowaliśmy ostateczny odbiór.
Jeśli do tego czasu dęby się nie zazielenią, wykonawca będzie musiał posadzić nowe.