Historia Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego przy ulicy Narutowicza 12 w Aleksandrowie, rozpoczęła się w 1922 roku, kiedy w obiektach opuszczonych przez zaborców powstał "Dom Wypoczynkowy Kolonii Letnich" założony przez ówczesnych pracowników Dyrekcji Kolejowej w Warszawie. W latach trzydziestych został on przejęty przez stowarzyszenie "Rodzina Kolejowa" i zaczął funkcjonować jako Zakład Przyrodoleczniczy. Po II wojnie światowej placówka wznowiła działalność jako "Sanatorium Zdrojowe Kolei Państwowych", a potem, w 1972 roku zakład stał się Oddziałem Zamiejscowym Kolejowego Sanatorium Uzdrowiskowego w Ciecho-cinku. Od 10 lat jest oddziałem zamiejscowym Kolejowego Szpitala Uzdrowiskowego w Ciechocinku i działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.
W aleksandrowskim sanatorium znajduje się 200 miejsc noclegowych, w pokojach 1/2/3 osobowych, o różnym standardzie. Oprócz 16 turnusów rocznie, realizowanych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, zakład przyjmuje klientów komercyjnych. W ubiegłym roku z pobytu w placówce skorzystało 3200 kuracjuszy. Wiele osób brało zabiegi w ramach leczenia ambulatoryjna.
- Osoby, które decydują się na pobyt u nas są zadowolone z naszych usług. Chwalą różnorodność zabiegów, mimo, że, jak sami przyznają, nasze sanatorium nie znajduje się w typowo uzdrowiskowej miejscowości. Cenią oni sobie ciszę i bliskie sąsiedztwo lasu - mówi dr Jacek Koroniecki, specjalizujący się w balneologii.
Osoby przebywające w alek-sandrowskim szpitalu uzdrowiskowym maja do dyspozycji zabiegi kinezyterapeutyczne (czyli leczenie ruchem) takie, jak ćwiczenia lecznicze w basenie rehabilitacyjnym termosolankowym lub termalnym; zabiegi balneologiczne (wykorzystanie naturalnych surowców leczniczych) takich, jak na przykład kąpiel solankowa czy kąpiel borowinowa; masaże, w tym wirowy czy bicze szkockie ; zabiegi fizykoterapeutyczne (solux lub laseroterapia) i wiele innych.
- Mamy też dla kuracjuszy klubokawiarnię, bibliotekę, salę telewizyjną, kaplicę. Organizujemy wycieczki do Torunia czy Lichenia, a także recitale i wieczorki taneczne. W parku, znajdującym się w tylniej części kompleksu, jest miejsce do rozpalenia grilla Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie - mówi Wioletta Wojciechowska, oddziałowa w aleksan-drowskim Szpitalu Uzdrowiskowym.
Sanatorium dysponuje także nowoczesnym basenem, który w godzinach popołudniowych jest dostępny dla wszystkich chętnych. Średnia wieku pacjentów przebywających w aleksandrowskim Szpitalu Uzdrowiskowym wynosi około 60 lat. Młodych osób jest niewiele. Leczą się tu osoby z zaburzeniami narządu ruchu na skutek wypadków, udarów, operacji ortopedycznych, a także cierpiący na stwardnienie rozsiane i reumatyczne zapalenie stawów.
- Zdarza się, że chętnych na pobyt u nas jest wielu więcej niż wolnych miejsc. Pacjenci, którzy są zadowoleni z czasu spędzonego w naszym zakładzie często do nas wracają - przyznaje Urszula Białkowska, pielęgniarka koordynująca w aleksandrowskim KSU.
Jak widać, nie tylko Ciecho-cinek jest w naszym regionie miejscem przyjaznym dla kuracjuszy. Planując kolejny pobyt w sanatorium, warto o tym pamiętać.
