MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Alkoholowa mapa Polski. Niechlubną listę otwiera województwo kujawsko-pomorskie. Dane, zdjęcia

OPRAC.:
Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W 2023 roku policja w całym kraju zatrzymała ponad 95 tysięcy pijanych kierowców. Najwięcej kierowców zatrzymanych za jazdę pod wpływem alkoholu, w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim – ponad 35 na 10 tysięcy mieszkańców. W naszym regionie zatrzymano w ubiegłym roku łącznie ponad 7 tysięcy kierowców, którzy prowadzili pod wpływem alkoholu.

Alkoholowa mapa Polski – tylu pijanych kierowców zatrzymano w 2023 roku

Eksperci rankomat.pl przygotowali Alkoholową mapę Polski dotyczącą 2023 roku. Sprawdzili, w których rejonach kraju najczęściej można spotkać się na kierowców „na podwójnym gazie”. W tym celu zestawili ze sobą liczbę kierowców zatrzymanych w 2023 roku przez policję za jazdę po alkoholu z liczbą mieszkańców województw. Dzięki temu policzyli, ilu nietrzeźwych kierowców przypada na 10 tysięcy mieszkańców danego regionu, co pokazuje, gdzie najczęściej kierujący samochodem prowadzą po alkoholu.

Choć z roku na rok liczba tego typu wykroczeń maleje, to liczba ta nadal jest zatrważająca – w 2023 roku policja w całej Polsce zatrzymała ponad 95 tysięcy pijanych kierowców.

Niechlubnym liderem na Alkoholowej mapie Polski jest województwo kujawsko-pomorskie

W 2023 roku najwięcej zatrzymanych kierowców za jazdę pod wpływem alkoholu (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim - na 10 tysięcy mieszkańców przypadło tu ponad 35 pijanych kierowców (dokładnie 35,4). Łącznie przez cały ubiegły rok w Kujawsko-Pomorskiem zatrzymano 7113 kierowców będących pod wpływem alkoholu.

Tak wygląda Alkoholowa mapa drogowa Polski. Najwięcej pijanych kierowców na 10 tysięcy mieszkańców przypada w województwie kujawsko-pomorskim.
Tak wygląda Alkoholowa mapa drogowa Polski. Najwięcej pijanych kierowców na 10 tysięcy mieszkańców przypada w województwie kujawsko-pomorskim. rankomat.pl

Drugie miejsce w niechlubnym rankingu zajmuje województwo dolnośląskie. Ma podobny wynik do tego w Kujawsko-Pomorskiem. Tu na 10 tysięcy mieszkańców przypada nieco mniej, niż 35 kierowców (34,9). Podium zamyka województwo świętokrzyskie, gdzie na 10 tysięcy mieszkańców przypada ponad 34 nietrzeźwych wsiadających za kółko.

W tych regionach Polski jest najbezpieczniej na drogach

W których województwach zatrzymano najmniej kierowców pod wpływem alkoholu w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców? Z raportu wynika, że w województwach małopolskim i podkarpackim – po 17 osób. Kolejne miejsce zajmuje województwo mazowieckie, gdzie statystycznie jest to 20 osób.

„Rozpiętość między najmniej a najbardziej alkoholowym regionem jest spora – statystycznie na Kujawach czy na Dolnym Śląsku kierowcy dwa razy chętniej decydują się na prowadzenie auta na „podwójnym gazie” niż na południowym wschodzie Polski” – czytamy w raporcie przygotowanym przez rankomat.pl

Tak wyglądają statystyki z lat 2013-2023

Eksperci rankomatu.pl zaznaczają, że z policyjnych danych z ostatnich 10 lat wynika, że liczba zatrzymanych kierowców pod wpływem alkoholu systematycznie spada.

„W 2023 roku, pierwszy raz ich liczba spadła poniżej 10 tysięcy, a w porównaniu z 2013 rokiem jest ich o ponad 40 procent mniej. Nie zmienia to faktu, że w 2023 roku za kółko po spożyciu alkoholu odważyło się wsiąść ponad 9,5 tys. osób stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu” – czytamy w informacji nadesłanej do redakcji.

rankomat.pl

Wypadki z udziałem użytkowników dróg pod wpływem alkoholu

Z Alkoholowej mapy Polski wynika też, że spadła ogólna liczba wypadków z udziałem użytkowników dróg będących pod wpływem alkoholu.

„Choć jest ich o prawie 1500 mniej niż 9 lat temu, to w 2023 roku takich zdarzeń odnotowano ponad 2 tysiące. Najwięcej nietrzeźwych kierowców w 2023 roku zatrzymano w województwie śląskim – aż 11 755 i w Mazowieckim – 11 460. Najmniej natomiast było ich w województwie lubuskim – 2 508 i podlaskim – 2934” – czytamy w raporcie.

rankomat.pl

Zaostrzone przepisy - nowa broń na pijanych kierowców

Eksperci rankomatu.pl zaznaczają, że poprawę bezpieczeństwa na drodze mają zapewnić systematycznie zaostrzane przepisy drogowe. Przypominają też, że od 14 marca 2024 roku kierowcy, którzy zdecydują się na prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się ze stratą pojazdu. Podają też statystyki z zaledwie trzech tygodni obowiązywania nowych przepisów – policja w całej Polsce (w ciągu wspomnianych trzech tygodni) zarekwirowała 480 pojazdów.

Dodają też, że z badania przeprowadzonego na ich zlecenie, wynika że 67 proc. Polaków popiera nowe prawo, a 77 proc. chciałoby wprowadzenia podobnej kary także dla piratów drogowych.

- Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla osób, które decydują się na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu. Jeśli konfiskata samochodu to mało, to warto mieć świadomość, że jeśli pijany kierowca spowoduje wypadek, to jego polisa OC pokryje szkody osób pokrzywdzonych, ale nie zapewni mu ochrony finansowej. W takiej sytuacji ubezpieczyciel zażąda zwrotu wszystkich poniesionych kosztów – należy mieć świadomość, że mogą to być bardzo wysokie kwoty. Suma gwarancyjna dla ubezpieczenia OC, czyli maksymalna wartość szkody, do której odpowiada ubezpieczyciel, wynosi obecnie ponad 1 mln euro dla szkody w majątku i ponad 5 mln euro dla szkód osobowych – mówi Katarzyna Gaweł, ekspertka rankomat.pl.

Dodatkowo jeśli spowodujemy wypadek pod wpływem alkoholu, nie będzie mogli skorzystać z ochrony z ubezpieczenia autocasco (AC). Wszyscy ubezpieczyciele wyłączają prowadzenie auta po alkoholu z zakres ochrony takiej polisy, co powoduje, że pijany kierowca za naprawę własnego auta będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni – o ile sąd nie zdecyduje o jego konfiskacie.

Policjanci z Włocławka regularnie prowadzą na drogach miasta i powiatu kontrole trzeźwości. Niestety, nie wszyscy kierowcy wsiadają za kółko trzeźwi. W poniższej galerii możecie zobaczyć zdjęcia z różnych akcji, m. in. "Trzeźwy poranek" we Włocławku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Alkoholowa mapa Polski. Niechlubną listę otwiera województwo kujawsko-pomorskie. Dane, zdjęcia - Włocławek Nasze Miasto

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska