W pierwszym dniu festiwalu Klamra zaprezentowany został spektakl pod tytułem „Projekt: Ojciec” Teatru Kana – laureata zeszłorocznej Nagrody Publiczności. Szczeciński zespół w 2016 r. wystawił w Toruniu przedstawienie „Projekt: Matka” pokazujący różne strony macierzyństwa, szczególnie te, o których głośno się nie mówi. „Projekt: Ojciec” to kontynuacja tamtych działań, tym razem o doświadczeniu rodzicielstwa z perspektywy ojców.
Narażeni na krytykę
Przedstawienie porusza całe spektrum trudności, które napotyka młody tata. Teatr Kana przedstawia je wnikliwie i z dużą wrażliwością. Rozpoczynający się komediowo spektakl po pewnym czasie zaczyna mówić o coraz poważniejszych kwestiach i wzrusza opowieściami o ojcowskiej miłości. Kluczowym problemem „Projektu: Ojciec” jest balansowanie między rodzicielską miłością, a społeczną oceną opieki nad dzieckiem.
Młody rodzic stara się być jak najlepszym tatą, jednocześnie będąc narażonym na krytykę rodziny, przechodniów czy przedstawicieli różnych instytucji. Dziecko staje się dobrem publicznym, a ojciec nieustannie znajduje się na cenzurowanym.
O najtrudniejszych sprawach Teatr Kana mówi językiem groteski wykorzystując dziecinne pacynki czy odwołując się do popkultury (bolesna relacja ojca i syna na przykładzie Dartha Vadera i Luke’a Skywalkera). Dzięki temu spektakl unika patosu nie tracąc nic z wagi problemów.
Z polukrowanego wizerunku tacierzyństwa, na który składają się np. ojcowie noszący dzieci w kolorowych chustach, wyłaniają się obrazy jawnej dyskryminacji mężczyzn. Miłe oku obrazki równouprawnienia – na przykład w przewijaniu i kąpaniu niemowlęcia – zostają przełamane scenami, w których mężczyzna jest społecznie postrzegany jako ten gorszy rodzic, który z założenia nie jest w stanie zadbać o dziecko tak dobrze jak matka. To musi zrodzić bunt.
Bogaty program
Na tegoroczną Klamrę składa się kilkanaście spektakli, koncerty, pokazy w Kinie Niebieski Kocyk, spotkania z twórcami teatralnymi oraz wystawa. Na festiwalu zobaczymy spektakle jednych z najciekawszych zespołów polskiej sceny alternatywnej.
We wtorek o godz. 19 można zobaczyć „Kantor_Tropy: Collage” gdańskiego teatru ruchu Amareya. Spektakl łączy elementy tańca współczesnego i tańca butō ze spuścizną artystyczną Tadeusza Kantora. Z kolei w środę o godz. 19 legendarny Teatr Ósmego Dnia z Poznania zaprezentuje sztukę „I rozstawili namiot wśród nas” – opowieść o bezdomności, uchodźstwie i współczesnej kondycji aktora.
W piątek (24 marca o godz. 19) warto się wybrać na „Wot takaja żizń” Teatru Biuro Podróży, który pokaże różne obrazy Rosji, kraju wobec którego trudno pozostać obojętnym.
Klamrę zwieńczy spektakl Teatru Wierszalin z Supraśla – jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji na arenie międzynarodowej. 25 marca o godz. 19 zobaczymy przedstawienie „Dziady. Noc pierwsza” stanowiące adaptację czwartej części arcydramatu Mickiewicza.
Sportowy weekend za nami:
Kibice na meczu Olimpia Grudziądz - GKS Tychy [zdjęcia]
Żużlowcy Get Well Toruń, MarGarden GKM i Polonii Bydgoszcz modlili się o bezpieczny sezon
"Setka" Anwilu Włocławek [zdjęcia, wideo]
Pałac Bydgoszcz w finale mistrzostw Polski! [wideo]
Energa Toruń - Artego Bydgoszcz 1:0. Popis gwiazd, ale decydowały ostatnie minuty [wideo, zdjęcia, opinie]