Któż z nas nie chciałby wybrać się w wakacyjną podróż do Ameryki Południowej? Póki to jednak nie nastąpi, możemy bawić się w Toruniu podczas wystawy w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika.
Zwiedzić możemy odległe
zakątki Brazylii, Kolumbii, Panamy, Peru i Boliwii, poznając obyczaje, życie codzienne oraz po mistrzowsku wykonane narzędzia i ozdoby Indian Ameryki Południowej: pióropusze, bransolety, naszyjniki, przepaski biodrowe od Indian Urubú z Brazylii; oryginalne maski obrzędowe i misternie rzeźbione figurki zwierząt i owadów z orzecha palmy tucum w formie naszyjników od Indian Tucuna z Brazylii. Zobaczymy też broń myśliwską od Indian Tapirapé, Yuco i Cofán z Kolumbii, Oyana z Surinamu, Yagua z Peru i Mataco z Boliwii.
Jeśli interesuje nas rękodzieło tkackie, możemy z bliska przyjrzeć się oryginalnym strojom wykonanym przez Indian Sibundoy i Guajiro z Kolumbii oraz ręcznie wyszywanym kolorowymi aplikacjami bluzkom kobiecym mola Indian Cuna z Panamy.
Wystawa Świat Indian Ameryki Południowej ukazuje zbiór indiańskich obiektów kultury materialnej wybitnego kolekcjonera, antropologa i podróżnika Borysa Malkina.
- Gromadzone z wielką rzetelnością i znawstwem, eksponaty, stały się wartościowym materiałem etnograficznym, trafiając do zbiorów wielu czołowych muzeów amerykańskich i europejskich, w tym również i polskich - mówi Magdalena Nierzwicka, kurator wystawy. - Borys Malkin przebadał ponad 40 grup tubylczych zamieszkujących tereny m.in. Brazylii, Kolumbii, Surinamu, Ekwadoru, Peru, Boliwii i Panamy. Do wielu plemion powracał wielokrotnie, co pozwoliło mu na dogłębne ich rozpoznanie i prześledzenie zmian kulturowych, jakim podlegały na przestrzeni lat.
Wystawia prezentuje wybrane przedmioty codziennego użytku z tej części kolekcji indiańskiej Borysa Malkina, która przechowywana jest dziś w zbiorach czterech muzeów polskich: Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Szczecinie i Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
Unikatowy charakter
Warto podkreślić, że większość przedmiotów prezentowanych na wystawie ma charakter unikatowy. Są to rzeczy, które bez wahania możemy nazwać świadectwem kultury materialnej Indian, a ta dziś, pod wpływem cywilizacji, już nie istnieje lub uległa głębokim przeobrażeniom.
Ekspozycję uzupełniają czarno-białe zdjęcia autorstwa Borysa Malkina, ukazujące przedstawicieli różnych grup indiańskich. Całość może skłonić największych domatorów do podjęcia decyzji o zwiedzeniu Ameryki Południowej. Wystawa czynna jest do 30 września w Muzeum Podróżników im. Tony'ego Halika (oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu), ul. Franciszkańska 11.