Dopisali twórcy, którzy przybyli - jak wcześniej zapowiadaliśmy - nawet z południa Polski. Małgorzata Boksa przyjechała aż ze Śląska, by zaprezentować wykonane z kawałków drewna kobiety - anielice, które wzbudzały zachwyt m. in. płci pięknej. Niestety cena nieco odstraszała, można się jednak było targować. Przybył Waldemar Majcher z Olsztyna, prezentujący oryginalne malarstwo na szkle, a także Jadwiga Marciniak z Włocławka, która od 1952 roku maluje wzory na popularnym włocławskim fajansie. Eugeniusz Jędrzejczak przyjechał z Pruchowa k/Trzemeszna. Jak mówi, drewniane ptaszki wykonywała najpierw jego babcia i sztukę przejął właśnie od niej.
Niemało odwiedziło żniński rynek twórców z Wągrowca. Przyjechała Barbara Makswiej ze swoimi misternie wykonanymi serwetami i serwetkami. Byli wreszcie twórcy pałuccy, których kunszt wielokrotnie podkreślamy. Swój zachwyt Żninem wyraziła twórczyni ze Śląska, która podkreślała: - Świetnie to macie zorganizowane.
To niewątpliwa zasługa Domu Kultury, a i prowadzącego imprezę Andrzeja Turzyńskiego.
Komu nagrody?
Imprezę poprzedził Zjazd Twórców Ludowych i Jubileusz 15-lecia Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co było okazją do wręczenia licznych odznaczeń i listów z podziękowaniami.
Złoty krzyż zasługi otrzymali: Stanisława Betyna z Tucholi (hafciarka kaszubska) oraz Ignacy Borkowski ze Żnina (klarnecista w żnińskiej kapeli "Pałuki"). Srebrne krzyże zasługi: Eugeniusz Izdebski - rzeźbiarz ze Żnina, Zygmunt Kędzierski z Przymuszewa k/Tucholi (rzeźbiarz i malarz), Andrzej Michalski - wykładowca, muzyk z Bydgoszczy, grający w żnińskiej Kapeli "Pałuki", popularyzator folkloru, założyciel Zespołu Pieśni i Tańca "Pałuki" oraz Wojciech Pełczyński - akordeonista, popularyzator folkloru pałuckiego, grający w żnińskiej kapeli "Pałuki".
Minister kultury - na wniosek Jana Szopińskiego - wicemarszałka województwa kujawsko-pomorskiego, przyznał odznaki "Zasłużony Działacz Kultury": Iwonie Gawrońskiej, Irenie Glon, Salomei Jankowskiej, Zofii Michalinie Kalisz, Celinie Kuraśkiewicz, Helenie Sołtyk, Aleksandrze Walkowiak oraz Józefowi Walczakowi.
Nagrody marszałka województwa kujawsko-pomorskiego otrzymali również reprezentanci środowisk twórczych wytypowani przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych: Zofia Dams z Szubina, Lucyna Kowalska ze Żnina, Piotr Woliński z Kcyni, Irena Najdek z Włocławka, Jadwiga Bogdanowicz z Inowrocławia, Andrzej Jędrzejewski z Osięcin, Wiktor Chrzanowski z Torunia, Waldemar Styperek z Grudziądza, Edyta Puk z Tucholi oraz Marian Kuźmiński z Tucholi.
Na wniosek Zarządu Oddziału Bydgosko-Toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych marszałek województwa skierował ponadto listy dziękczynne do Wandy Szkulmowskiej - niestrudzonej popularyzatorki sztuki ludowej, Danieli Skólmowskiej, Marii Huryn i Wiesławy Wolnej z Bydgoszczy, Kingi Turskiej-Skowronek i dr Aleksandra Błachowskiego z Torunia, Lidii Białkowskiej z Chojnic, Marii Gólcz - dyrektora Żnińskiego Domu Kultury, opiekunki twórców pałuckich, organizatora corocznych Zjazdów Twórców Ludowych, Marii Patyk i Melanii Teszki z Chojnic.
Anielice pod basztą
Iwona Woźniak

Z drewnianymi ptaszkami przyjechał z Pruchowa k/Trzemeszna Eugeniusz Jędrzejczak.
Tłumy oblegały stoiska z rękodziełem artystów ludowych, którzy w minioną niedzielę zjechali na Pałuki. I chociaż wielu kryło się pod parasolami, bynajmniej nie deszcz - jak w roku ubiegłym - stał się tego powodem. Żar lał się z nieba, a wielu komentowało, że takiej pogody na jarmarku jeszcze nie było.