https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak było na Zjeździe Twórców Ludowych w Żnińskim Domu Kultury. Zdjęcia

Szymon Cieślak
Zjazd Twórców Ludowych w Żninie.
Zjazd Twórców Ludowych w Żninie. Szymon Cieślak
W Żnińskim Domu Kultury odbył się Zjazd Twórców Ludowych. Mistrz kowalski Andrzej Schmidt otrzymał medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”.

- Jako mieszkanka Żnina i rodowita Pałuczanka jestem dumna, że od pomad czterdziestu lat zjeżdżają państwo z różnych stron aby spotkać się właśnie tutaj. Wielkim zaszczytem jest móc gościć was na Pałukach rozpoczęła uroczystość Monika Andruszkiewicz, kierownik wydziału promocji Urzędu Miejskiego w Żninie.

Po roku przerwy w Żninie odbył się Zjazd Twórców Ludowych. Przypominamy, że w 2023 roku takie wydarzenie zorganizowano w Toruniu.

- Z wielkim szacunkiem i wielkim wzruszeniem pochylam się nad waszą pracą. To jest praca nieprzeceniona dla pokoleń młodych. Musimy pokazać im skąd pochodzimy, gdzie są nasze korzenie. Jak bardzo powinniśmy dzięki wam budować poczucie wspólnotowości. W świecie współczesnym to bardzo ważne. Ten świat jest zglobalizowany, a tutaj liczy się na przykład to czy kwiatek w hafcie pałuckim jest taki, a nie inny - powiedziała Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Łukasz Kwiatkowski, burmistrz Żnina powitał wszystkich na gościnnej ziemi żnińskiej.

- Cieszę się, że wspólnie spotykamy się dzisiaj w mieście Żninie, w którym dziś bije serce Pałuk. Historia Zjazdu Twórców Ludowych sięga 1966 roku. Na początku spotykali się twórcy wyłącznie z Pałuk, w późniejszych latach dołączali artyści ludowi z innych części Polski: Kaszuby, Kujawy, Krajna, Wielkopolska, Bory Tucholskie, Kujawy. Odkąd pamiętam wrzesień w Żninie kojarzy się z "Jesienią na Pałukach". Dziedzictwo kulturowe to ogromne bogactwo. Cieszę się, że jesteście tu z nami. Proszę pamiętajcie: to jest wasze miejsce, czujcie się tutaj jak u siebie - powiedział Łukasz Kwiatkowski, burmistrz Żnina.

Podziękował Kindze Turskiej-Skorwonek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu za otwartość, pomoc w organizacji i chęć organizacji Zjazdu Twórców Ludowych w Żninie.

Elżbieta Piniewska, przewodnicząca Sejmiku Kujawsko-Pomorskiego wręczyła medal „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” Andrzejowi Schmidtowi.

Andrzej Schmidt jest mistrzem kowalskim. Zajmuje się gównie kowalstwem artystycznym, renowacją i konserwacją wyrobów kutych. Mieszka w Piotrkowie Kujawskim.

- Pięknie dziękuję za tą nagrodę. Uważam, że są lepsi ode mnie, którzy powinni otrzymać tę nagrodę. Ale tak się stało, że ja dostałem i należy głowę schylić. Jeszcze raz dziękuję - powiedział wzruszony i skromny Andrzej Schmidt. W swoim fachu wykształcił 19 osób.

Głos zabrała Aleksandra Zawadzka, prezes oddziału włocławskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

- Cieszę się, że możemy się tu spotkać. Nasz oddział włocławski, kujawianki i kujawiacy, przyjeżdżamy bardzo chętnie tu na Pałuki. Wymieniamy sobie poglądy, doświadczenia, oglądamy sobie kto co robi, co wymyśliły dziewczyny - powiedziała i zacytowała wiersz "Mistrzu Konstanty ocal od zapomnienia", którego jest autorką.

Zygmunt Kędzierski, prezes oddziału bydgosko-toruńskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych przypomniał jak ważne jest reprezentowanie małych Ojczyzn.

- Cieszę się, że jesteśmy. Najważniejsze to, że ukochaliśmy te nasze małe Ojczyzny i to właśnie dla nich poświęcamy swój czas, swój talent. Za to wam wszystkim twórcom serdecznie dziękuję - powiedział.

Z kolei Kinga Turska-Skowronek przypomniała, że to nieżyjąca już Wanda Szkulmowska postarała się, aby twórcy ludowy byli honorowani podczas Zjazdu Twórców Ludowych. Dodała, że województwo Kujawsko-Pomorskie należy do tych, które najlepiej w Polsce dbają o ludowych twórców. Dodała, że ważne jest aby twórcy kształcili swoich następców.

- Musimy nieść to przesłanie pani Wandy Szkulmowskiej i dlatego bardzo się cieszę, że wróciliśmy do źródła, że spotykamy się. Nie zawsze myślcie o pieniądzach, nie zawsze myślcie co wam to przyniesie. W momencie kiedy już występujecie, już kształcicie, już się prezentujecie, to jest to największa mamona jaka może na was spaść. To największa radość - powiedział Kinga Turska-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Jak dodała Monika Andruszkiewicz, w 2025 roku Konkurs Aktywności Artystycznej Twórców Ludowych odbędzie się po raz dwudziesty piąty. Jubileusz ten będzie obchodzony w Żninie w dniach 20 i 21 września.

Po Zjeździe Twórców Ludowych rozpoczął się jarmak Jesień na Pałukach:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska