Antoni Słociński

  Antoni Słociński

  (szym) Fot. Lech Kamiński

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Antoni Słociński

  ©Lech Kamiński

  Przed ćwierćwieczem zmienił oblicze toruńskiego Baja. Wcześniej był aktorem i reżyserem teatralnym, kierował też kilkoma polskimi scenami. Wczoraj odebrał medal Gloria Artis, przyznawany przez Prezydenta RP zasłużonym twórcom kultury.
  Antoni Słociński

  ©Lech Kamiński

       Antoni Słociński kierował toruńskim Bajem Pomorskim od 1980 do 1988 roku. - Po latach pracy na Śląsku postanowiłem zmienić otoczenie - opowiada o swej drodze do Torunia. - Nie było to łatwe, ponieważ nikt nie chciał zatrudnić byłego dyrektora teatru. W końcu jednak zatrudniony zostałem w Grudziądzu, stamtąd trafiłem do Teatru Polskiego w Bydgoszczy, a w końcu zaproponowano mi stanowisko dyrektora Baja Pomorskiego.
       
  I tak od 28 lat pan Antoni jest jedną z najważniejszych postaci toruńskiego życia teatralnego. Urodził się w 1925 roku. Jeszcze jako student krakowskiego PWST trafił na deski Teatru Starego w Krakowie. Ukończył też studia reżyserskie - łączył pracę aktora (kilkaset ról na koncie) z dokonaniami reżyserskimi - kilkadziesiąt wyreżyserowanych spektakli. Wykładał też na Wydziałach Lalkarskim i Aktorskim PWST w Krakowie.
       Kiedy trafił do Baja, zmienił oblicze tego teatru - zmodernizował budynek, wprowadzał do zespołu wielu absolwentów szkół teatralnych, odnowił tradycje organizowania Spotkań Teatrów Lalek Polski Północnej. Chociaż w 1988 roku przeszedł na emeryturę, to cały czas aktywnie działa w toruńskim - i nie tylko - środowisku teatralnym. A o zasługach dla Baja pamiętają nawet ci członkowie zespołu z Piernikarskiej, którzy za czasów "rządów" pana Antoniego scenę teatralną znali tylko z perspektywy bardzo młodego widza - na wczorajszej uroczystości zjawił się cały zespół teatru i odśpiewał laureatowi nagrody gromkie "sto lat"
       n
       Nagrodą "Gloria Artis" uhonorowano wczoraj też Jadwigę Oleradzką - dyrektor Teatru Wilama Horzycy.
       

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018