https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Apogeum zakażeń. Wiceminister Kraska zdradza najbardziej pesymistyczny scenariusz

amp
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska Fot. Adam Jankowski/ polska press
W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują – poinformował w piątek w TVP1 Waldemar Kraska. Wiceszef resortu zdrowia zdradził, kiedy możemy spodziewać się szczytu czwartej fali epidemii oraz ile może towarzyszyć jej zakażeń.

W piątek zbiera się zespół zarządzania kryzysowego pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego bieżącą sytuację epidemiczną przedstawi minister zdrowia Adam Niedzielski.

– W tej chwili nie planujemy wprowadzenia dodatkowych obostrzeń. Raczej będziemy koncentrować się na egzekwowaniu tych, które funkcjonują – powiedział Kraska.

Co z nauką stacjonarną?

Pytany o ewentualne zamknięcie szkół, wiceszef resortu zdrowia zapewnił, że rząd będzie chciał utrzymać w najbliższym czasie naukę stacjonarną. – Chcemy utrzymać naukę w sposób tradycyjny – mówił Kraska i akcentował przy tym aspekt psychologiczny przebywania dzieci z rówieśnikami w szkole.

Kraska przyznał, że w szkołach w woj. lubelskim, mazowieckim i podlaskim pojawiają się ogniska i poinformował, że jest ich obecnie około tysiąca.

Wiceszef resortu zdrowia poinformował ponadto, że baza łóżek dla chorych na COVID-19 wynosi obecnie w Polsce niecałe 14 tys. miejsc, z czego zajętych jest 9 tys.

Poinformował także, że w piątek o godz. 16.00 pierwszy pacjent trafi do szpitala tymczasowego na warszawskim Okęciu.

– Otwieramy nowe placówki, także szpital tymczasowy dzisiaj zostanie otwarty o 16.00 na Okęciu, gdzie pierwszy pacjent trafi – powiedział Kraska.

Apogeum zakażeń

Dopytywany o apogeum liczby zakażeń, Kraska podkreślił, że najbardziej pesymistyczne scenariusze zakładają liczbę zakażeń w Polsce rzędu 35-40 tys. dziennie, a szczyt zakażeń w tej fali może nastąpić na przełomie listopada i grudnia.

Wiceszef MZ, pytany o dopuszczenie przez Wielką Brytanię do użycia opracowanej przez firmę Merck & Co tabletki (molnupiravir), która leczy COVID-19, odparł, że UE wchodzi w program zakupów podobny do zakupu szczepionek.

– W ten program także jako Polska wchodzimy, będziemy w tym programie uczestniczyć – mówił Kraska.

– Czekamy na zatwierdzenie tego leku przez Europejską Agencję Leków i jeżeli będzie zatwierdzony, to oczywiście także w Polsce ten lek się pojawi – dodał.

PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
C
Jak to możliwe że w szpitalach przebywają głównie osoby nie zaszczepione. Skoro szczepionka NIE chroni przed zarażeniem, ludzie zaszczepieni nadal zarażaja innych, szczepionka nie daje odporności. Jedynie będzie lżejszy przebieg choroby. A później znowu należy się doszczepiac.
M
Motocovid
Rok temu wszystko bylo zakmniete byly 2 locki. Powiedz mi co to dalo?

Nic to nie dalo...

Co rok sa dwie fale zachorowan pazdziernik/listopad i potem marzec/kwiecien ... kiedys to byly grypy/przeziebienia. Teraz mamy testy wiec jest covid ;)
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska