https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Taki objaw Alzheimera zaobserwujesz w nocy. Oto sygnał alarmowy [21.05.2025]

Joanna Gólczyńska
Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Może pojawić się już po 50. roku życia, a jej objawy bywają nietypowe. Zwróć uwagę na ten alarmujący sygnał w nocy.
Choroba Alzheimera to jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Może pojawić się już po 50. roku życia, a jej objawy bywają nietypowe. Zwróć uwagę na ten alarmujący sygnał w nocy.
Alzheimer to poważna choroba neurozwyrodnieniowa, która stanowi 60–65% przypadków otępienia. Pierwsze objawy Alzheimera mogą pojawić się już około 40. czy 50. roku życia i często są mylone ze stresem czy zmęczeniem. Taki objaw Alzheimera zaobserwujesz w nocy. Oto sygnał, który powinien wzbudzić czujność.

Ryzyko zachorowania na Alzheimera

Choć Alzheimer najczęściej kojarzony jest z wiekiem podeszłym, nie jest to reguła. Faktycznie, ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, szczególnie po 65. roku życia, jednak w niektórych przypadkach symptomy mogą pojawić się znacznie wcześniej. Co niepokojące, wczesne objawy często są bagatelizowane lub przypisywane zmęczeniu, stresowi czy nawet menopauzie.

Statystyki pokazują, że na choroby otępienne choruje w grupie wiekowej 65–69 lat około 3% osób, a w grupie 70–74 lat już 6%. W miarę jak wiek rośnie, liczby te stają się jeszcze bardziej alarmujące.

W grupie wiekowej 75–79 lat choruje 9% osób, a wśród osób w wieku 80–84 lat aż 23%. Najwyższe wskaźniki zachorowalności obserwuje się u osób powyżej 90. roku życia, gdzie choruje 69% populacji.

Pierwsze objawy Alzheimera

Wczesne rozpoznanie Alzheimera może znacząco wpłynąć na jakość życia osoby dotkniętej chorobą oraz jej bliskich. Początkowo choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju.

"Choroba Alzheimera stanowi 60–65% przypadków otępienia. W jej przebiegu dochodzi do zniszczenia komórek mózgu. Początkowo choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju. W miarę postępu choroby, stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania i komunikacji z innymi ludźmi" - można przeczytać na stronie pacjent.gov.pl.

Taki objaw Alzheimera zaobserwujesz w nocy

W miarę postępu choroby, stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania i komunikacji z innymi ludźmi. Te objawy mogą być mylone z naturalnym procesem starzenia się, co często prowadzi do opóźnienia w diagnozie.

Niepokojący objaw może pojawić się nocą. W poniższej galerii lista pierwszych objawów Alzheimera - zobaczcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska