https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przy tych chorobach lepiej unikać jajka na miękko. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka [21.05.2025]

Justyna Trawczyńska
Opracowanie:
Jajko na miękko to jedna z najzdrowszych wersji jego podania.
Jajko na miękko to jedna z najzdrowszych wersji jego podania. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Jajka należą do jednego z najzdrowszych produktów. Po odpowiedniej obróbce jest niskokaloryczne i wartościowe. Najzdrowsza wersja podania jajka to z całą pewnością jajko na miękko. Mimo wielu pozytywnych właściwości jest kilka sytuacji, kiedy spożycie jajek powinno być przez nas ograniczone.

Spis treści

Jajko na miękko jest zdecydowanie jedną z najzdrowszych i najszybszych potraw jakie możemy przygotować. W tej wersji jajko ma niewiele ponad 140 kalorii na 100 gram a do tego aż 12 g białka. Do tego zawiera kwas foliowy, selen, witaminę A, D i B.

  • Przeczytaj: Dieta przeciwzapalna - te produkty działają przeciwzapalnie. To powinno znaleźć się w diecie przeciwrakowej

Dlaczego warto jeść jajka?

Jajka na miękko są doskonałym źródłem białka, które jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Białko zawarte w jajkach jest pełnowartościowe, co oznacza, że dostarcza wszystkich niezbędnych aminokwasów, które organizm musi pozyskać z pożywienia.

Oprócz białka, jajka na miękko dostarczają również witamin i minerałów. Są bogate w witaminy z grupy B, w tym B12, która jest kluczowa dla zdrowia układu nerwowego i produkcji czerwonych krwinek. Zawierają także witaminę D, która wspomaga wchłanianie wapnia i jest istotna dla zdrowia kości.

Takie są korzyści z jedzenia jajek

Regularne spożywanie jajek na miękko może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Ze względu na wysoką zawartość białka, jajka pomagają w utrzymaniu uczucia sytości na dłużej, co jest korzystne dla osób pragnących kontrolować masę ciała. Białko wspomaga również regenerację mięśni po wysiłku fizycznym, co jest istotne dla sportowców i osób aktywnych.

Jajka na miękko są także źródłem choliny, składnika odżywczego, który wspiera funkcje mózgu i zdrowie wątroby. Cholina jest niezbędna do produkcji acetylocholiny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za pamięć i koncentrację. Dlatego regularne spożywanie jajek może przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych.

Kiedy powinno się unikać jajek?

Jajka to zdecydowanie superfood. Jest to wartościowy produkt, który dostarcza ważnych składników, minerałów, witamin, a nawet przeciwutleniaczy. Do tego naturalnego pochodzenia i nieprzetworzone. Sprawdza się w diecie wegetarian i miłośników mięs. W kilku przypadkach nie powinniśmy po nie sięgać. Zobaczcie w galerii poniżej, kiedy lepiej nie jeść jajek:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska