Pomimo że pacjenci są ostatecznymi beneficjentami usług aptecznych, w ostatnich latach nie zauważają, aby byli dostatecznie uwzględniani przy wprowadzanych zmianach na rynku aptecznym. Dostępność placówek aptecznych oraz świadczonych w nich usług jest szczególnie istotna w obliczu postępującego starzenia się polskiego społeczeństwa. Prognozy GUS wskazują, że do 2060 roku osoby w wieku 65+ będą stanowić aż 30% społeczeństwa. Równocześnie, w ciągu ostatnich siedmiu lat z mapy Polski zniknęło niemal 3000 aptek.
Hasło "Apteka dla Pacjenta" nabiera w tym kontekście szczególnego znaczenia. Z najnowszych badań wynika, że Polacy darzą farmaceutów dużym zaufaniem i pragną, by ich rola była bardziej rozbudowana. Tymczasem tylko w zeszłym roku liczba osób w wieku 65+ zwiększyła się o niemal 200 tysięcy, osiągając ponad 7,5 miliona.
Więcej na ten temat w najnowszym programie @szczerze_o_pieniadzach, którego gospodarzem jest Ernest Bodziuch, opowiedzą prof. Agnieszka Neumann-Podczaska, Dyrektor Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji oraz dr Beata Stepanow, Wiceprezes Koalicji na Pomoc Niesamodzielnym.
