Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Archeologiczne odkrycia z XVI wieku

Anna Stasiewicz
Odkryte przez archeologów piwnice przy Kaskadzie były puste, bo Niemcy rozbierając w 1940 roku kamienice przy ulicy Jatki, ogołocili pomieszczenia
Odkryte przez archeologów piwnice przy Kaskadzie były puste, bo Niemcy rozbierając w 1940 roku kamienice przy ulicy Jatki, ogołocili pomieszczenia Fot. Tomek Czachorowski
Pozostałości piwnic po XVI-wiecznych mieszczańskich kamienicach znaleźli bydgoscy archeolodzy pracujący przy Kaskadzie. Natomiast przy Focha natrafili na fragmenty ogrodzenia XIV-wiecznego klasztoru.

Zanim budynek Kaskady zostanie wyburzony i rozpocznie się tam budowa, okazję wykorzystują archeolodzy. Badania archeologiczne przed rozpoczęciem inwestycji, pozwalają często na ocalenie cennych historycznych znalezisk.

Podczas dotychczasowych wykopalisk udało im się odnaleźć między innymi pozostałości po piwnicach XIX-wiecznych kamienic. Oprócz murów, widać na przykład czarną posadzkę. To ślad po przechowywaniu węgla.

Ostatnio jednak badacze natrafili na jeszcze ciekawsze znaleziska. - Dotarliśmy do piwnic po kamienicach, ale znacznie starsze niż poprzednie, bo pochodzące z XVI-XVII wieku - mówi Wojciech Siwiak z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej. - Odnaleźliśmy je od strony rynku. Wszystko wskazuje na to, że zajmowali je mieszczanie, może nie bardzo bogaci, ale jednak dobrze sytuowani, skoro stać ich było na murowane kamienice - dodaje.

W piwnicach archeolodzy znaleźli wnęki, które służyły prawdopodobnie do wstawienia łuczywa czy świec, używanych do oświetlania pomieszczeń.
Wiek kamienic udało się określić między innymi dzięki rodzajowi cegieł, używanych do ich budowy. - W XIX wieku używano tak zwanych cegieł maszynowych, które wyrabiano w cegielniach. Wcześniej cegły wytwarzano ręcznie w drewnianych formach - tłumaczy Wojciech Siwiak.

Równocześnie z pracami przy Kaskadzie, archeolodzy prowadzą też wykopaliska na remontowanej ulicy Focha.

W podziemiach odkrytych fragmentów kościoła Najświętszej Maryi Panny odkryli na przykład ludzkie czaszki oraz kompletne szkielety. Prawdopodobnie należały do zakonników albo mieszczan. Najstarsze są z początku XV wieku, pozostałe z XV-XVII wieku.

W trakcie poszukiwań przy Focha archeologom udało się też znaleźć idealnie zachowaną ostrogę z XV wieku oraz ponad 20 monet, m.in.krzyżackich, denarów jagiellońskich i szelągów.

Ostatnie odkrycia archeologów to fragmenty ogrodzenia klasztoru z XIV wieku. - Chcemy też dokładnie zbadać część wschodnią XVI-wiecznego kościoła murowanego - dodaje Wojciech Siwiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska