Arcydzieła Sztuki Budowlanej 2021 w Kujawsko-Pomorskiem. Apartamentowce, budynki użyteczności publicznej i przemysłowe

Marek Weckwerth
W bydgoskiej Fabryce Lloyda odbyła się gala konkursu Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa „Arcydzieło Sztuki Budowlanej 2021”
W bydgoskiej Fabryce Lloyda odbyła się gala konkursu Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa „Arcydzieło Sztuki Budowlanej 2021” Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz
Kunszt budowniczych, prawdziwe ich arcydzieła, poznaliśmy podczas czwartkowej gali Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa w bydgoskiej Fabryce Lloyda.

Zobacz wideo: Tak znika wiadukt w Bydgoszczy

- To pierwsza edycja konkursu „Arcydzieło Sztuki Budowlanej 2021”. Dotąd uczestniczyliśmy jako współorganizatorzy w konkursie „Budynek na Medal”, ale uznaliśmy, że należy wystąpić samodzielnie z własnym pomysłem na przegląd najlepszych, najciekawszych budowli i inwestycji – mówi Andrzej Cieślik, prezes Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa. - Do konkursu w pięciu kategoriach przystąpiło 17 obiektów budowlanych w naszym regionie, jak też wykonanych przez firmy z naszego regionu w innych województwach.

Kategoria Budownictwo Mieszkaniowe

Laureatem w kategorii Budownictwo Mieszkaniowe zostało Biuro Rockfield za apartamentowiec "Grand Bulvar" w Toruniu.
Wyróżnienia przypadły firmom: Arkada Invest za apartamenty „Balaton” w Bydgoszczy, Budlex za apartamenty „Przy Morskim Oku” w Warszawie, Budlex za apartamenty „Naturia” w Toruniu, Moderator Industria za osiedle „Industria” w Bydgoszczy.

Budownictwo Użyteczności Publicznej

W kategorii Budownictwo Użyteczności Publicznej zwycięstwo przypadło spółce Warbud i Pracowni Architektonicznej AA S.C. za budynek Sądu Rejonowego w Toruniu.

To też może Cię zainteresować

Wyróżnienia trafiły do: spółki Wiksbud za Brzeskie Centrum Kultury i Historii "WAHADŁO" (w Brześciu Kujawskim), Grupie Budowlanej Alstal, która wzniosła budynek Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy, Przedsiębiorstwu Budowlanemu TB Invest Tomasz Brzeziński za Przedszkole nr 443 w Warszawie, spółce BWJ Inwestycje za rozbudowę i wyposażenie żłobka nr 18 w Bydgoszczy oraz spółka Erbud oddział w Toruniu za Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK.

Obiekty Zrewitalizowane

Kompleks Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy zyskał najwyższe uznanie Kapituły w kategorii Obiekty Zrewitalizowane. Nagroda trafiła do Budimexu.

Wyróżnienia przypadły: toruńskiemu oddziałowi Erbudu za Park Wodny „Aqua” w Toruniu, P.W. EBUD - Przemysłówka za przebudowę i rozbudowę budynku przy ul. Grodzkiej w Bydgoszczy na potrzeby hotelu - rezydencji „Sowa”.

Budownictwo Przemysłowe

Za arcydzieło w kategorii Budownictwo Przemysłowe uznano budynek cynkowni ogniowej w Inowrocławiu, najnowocześniejszej w Europie. Autorem i właścicielem tego dzieła jest spółka Inter Metal.

Wyróżnienie trafiło do firmy Proalbud Aleksandra Łabuńska, która wbudowała halę produkcyjno - magazynową z częścią socjalno – biurową przy ul. Bydgoskich Przemysłowców w Bydgoszczy.

Budownictwo Inżynieryjne i Drogowe

Laur w kategorii Budownictwo Inżynieryjne i Drogowe przyznano firmie Gotowski Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe w Bydgoszczy, która zbudowała trasę tramwajową wzdłuż ul. Kujawskiej.

Formuła nie jest zamknięta - Pomorsko-Kujawska Izba Budownictwa jest otwarta na inne propozycje w zakresie kategorii konkursu.

Uroczysta gala konkursu odbyła się w Domu Kultury „Fabryka Lloyda” w Bydgoszczy. Patronat medialny konkursu objęły „Gazeta Pomorska”, Radio PiK i TVP3.

To też może Cię zainteresować

Kapituła

W Kapitule konkursu „Arcydzieło Sztuki Budowlanej 2021” zasiedli: Marek Chorzępa - kujawsko-pomorski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego, Andrzej Cieślik - prezes Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa, Anna Dekarczyk- Czajka –architekt miasta Grudziądza, Sambor Gawiński – kujawsko -pomorski konserwator zabytków, Józef Gramza- prezes honorowy Pomorsko-Kujawskiej Izby Budownictwa, Katarzyna Łaskarzewska-Karczmarz - dyrektor Wydziału Administracji Budowlanej Urzędu Miasta Bydgoszczy, Adam Podhorecki – profesor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Magdalena Popielewska – dyrektor Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, Piotr Sobociński – prezes SARP Oddział w Toruniu, Renata Staszak – przewodnicząca Rady Okręgowej Kujawsko-Pomorskiej Izby Inżynierów Budownictwa w Bydgoszczy, Zbigniew Sulik - dyrektor Wydziału Architektury miasta Torunia, Zbigniew Studziński - okręgowy inspektor pracy PIP Bydgoszcz, Jacek Wiśniewski - prezes SARP Oddział w Bydgoszczy.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie