Jak informuje agencja, naliczono ponad 14 mld 104 mln zł. To 98 proc. z koperty finansowej przeznaczonej dla Polski (14 mld 390 mln zł).
Przeczytaj więcej: Dopłaty bezpośrenie za 2015
Przypomnijmy. Gospodarze skarżyli się na płynność płatności bezpośrednich za 2015 rok. Rząd, za opóźnienia spowodowane przez wadliwy system informatyczny, winił poprzednie władze agencji.
Tutaj również: Problemy z płatnościami? Wiceminister znów wskazuje winnych
ARiMR zapowiada, że chce uniknąć podobnej sytuacji. W tym celu, ma uniezależnić się od zewnętrznych dostawców systemów i usług informatycznych. Wzmocniony zostanie Departamentu Informatyki. Pierwszym krokiem będzie stworzenie Zamiejscowego Wydziału Informatyki w Lublinie, który zatrudni siedemdziesiąt osób.
Podczas konferencji prezes wrócił do wcześniejszej obietnicy wyeliminowania "niewłaściwych praktyk" w agencji.
Poinformował o audycie dotyczącym wynajmu nieruchomości**dla ARiMR** w poprzednich latach. Jak wynika z przeanalizowanych 122 umów najmu, w niektórych przypadkach czynsz obciążający agencję znacznie przekraczał ceny rynkowe najmu. Strata ma wynosić około 6 mln zł. Obecny prezes wskazał palcem, że niekorzystne umowy były zawierane przez ówczesnych dyrektorów oddziałów regionalnych agencji. Umowy te, mają być renegocjowane.
Ponadto, Obajtek poinformował o zmniejszeniu - o cztery - liczby departamentów w centrali.
Nie zapomnijcie, że dzisiaj (15.06) upływa termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2016. Biura agencji są czynne do ostatniego rolnika. Kto nie zdąży, będzie mógł złożyć wniosek do 11 lipca. Uwaga, należne dopłaty będą pomniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.
Źródło: ARiMR