Arkadiusz Goszka nie jest już członkiem klubu Koalicji Obywatelskiej działającego w ramach Rady Miejskiej Grudziądza

Aleksandra Pasis
Aleksandra Pasis
Arkadiusz Goszka jest wieloletnim radnym Rady Miejskiej Grudziądza. Został wykluczony z klubu Koalicji Obywatelskiej.
Arkadiusz Goszka jest wieloletnim radnym Rady Miejskiej Grudziądza. Został wykluczony z klubu Koalicji Obywatelskiej. Piotr Bilski
- Będę radnym niezależnym - deklaruje Arkadiusz Goszka, który jest wieloletnim radnym Grudziądza cieszącym się dużym zaufaniem społecznym i doświadczeniem. W poprzednich kadencjach Rady Miejskiej był m.in. jej przewodniczącym. Od pewnego czasu było wyraźnie widać, że nie był jednomyślny ze swoimi klubowymi kolegami popierającymi uchwały prezydenta Glamowskiego. I ci sami koledzy za tę odmienną postawę wykluczyli Arkadiusza Goszkę ze struktur klubowych.

Tomasz Smolarek, szef klubu KO w Grudziądzu: - Arkadiusz Goszka został relegowany z klubu Koalicji Obywatelskiej zgodnie z regulaminem. W tajnym głosowaniu "za" podjęciem tej decyzji zagłosowało 6 radnych a 1 osoba wstrzymała się od głosu. Formuła współpracy z Arkadiuszem Goszką zakończyła się. Już wcześniej prowadziliśmy rozmowy z Arkadiuszem Goszką po tym jak od dłuższego czasu zaczął prezentować inną linię polityczną.

Przysłowiową "kroplą" która przelała czarę goryczy była ostatnia sesja podczas której Arkadiusz Goszka jako jedyny z klubu Koalicji Obywatelskiej zagłosował przeciwko udzieleniu prezydentowi Maciejowi Glamowskiemu absolutorium. Pozostała 7 radnych KO głosowała "za". - Dla nas autorytetem jest opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej, która pozytywnie choć z uwagami zaopiniowała wykonanie budżetu za 2019 rok. Dlatego zdecydowaliśmy jednomyślnie, że udzielimy prezydentowi absolutorium. Arkadiusz Goszka zdecydował inaczej - mówi Tomasz Smolarek. - Mimo relegowania naszego kolegi z klubu, życzmy mu aby dalej rozwijał się w samorządzie i pracował na rzecz mieszkańców.

Arkadiusz Goszka: Dziwne metody wykluczenia

Rozstrzygnięcie wykluczające Arkadiusza Goszkę ze struktur klubu KO nastąpiło podczas spotkania radnych tego klubu we wtorek, 2 września. Nie uczestniczył w nim Arkadiusz Goszka. - Wiedziałem, że spotkanie będzie. Pytałem Tomasza Smolarka czy będą na nim poruszane istotne sprawy dla mnie. Wówczas bym odwołał swoje popołudniowe spotkania. Otrzymałem wymijającą odpowiedź więc uznałem, że moja obecność nie jest niezbędna. Być może koledzy nie chcieli abym był, bo wtedy na pewno doszłoby do dyskusji - uważa Arkadiusz Goszka. - Pismo o tym, że zostałem wykluczony z klubu KO otrzymałem mejlem, bez uzasadnienia. Dziwne metody...

Bez ostrzeżenia. Wytoczono najcięższy kaliber

Radny Goszka zaznacza też, że zgodnie z regulaminem klubu KO można stosować kary dyscyplinarne za jego naruszenie, ale są one stopniowane:

 • upomnienie
 • nagana
 • zawieszenie w prawach członka
 • wykluczenie

- Wobec mnie została wymierzona od razu najsurowsza kara - podkreśla Arkadiusz Goszka. - Owszem były wcześniej rozmowy pomiędzy mną a kolegami, ale dotąd nawet nie otrzymałem najłagodniejszej z kar. Chyba najpierw stosuje się "żółte" kartki... Na szczęście ostatecznie moją pracę weryfikują mieszkańcy.

Arkadiusz Goszka jest członkiem klubu radnych [najpierw PO], a obecnie KO od 2002 roku. Ponadto jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Czy z tych struktur zostanie także wykluczony? - Nie ma podstaw by Arkadiusz Goszka opuszczał Platformę Obywatelską - kwituje poseł Tomasz Szymański, szef grudziądzkiej Platformy Obywatelskiej. - Członkostwo w klubie radnych KO, a w partii to dwa różne, niezależne byty.

Komentarze radnych SOG i PiS-u

Wykluczenie z klubu KO, Arkadiusza Goszki komentuje Łukasz Kowarowski, przewodniczący Rady Miejskiej Grudziądza z Sojuszu Obywatelski Grudziądz: - Dobrze stało się dla samorządu. Wreszcie nie będzie fikcji. Od dłuższego czasu Arkadiusz Goszka głosował jak radni PiS-u. Podczas dyskusji nad uchwałami były wymieniane uprzejmości pomiędzy Arkadiuszem Goszką a radnymi PiS-u, Andrzejem Wiśniewski czy Sławomirem Szymańskim. Teraz przynajmniej mieszkańcy będą mieli jasną sytuację, po której stronie jest Arkadiusz Goszka.

Krzysztof Kosiński, radny PiS-u: - Klub radnych KO wyrzucając Arkadiusza Goszkę daje dowód, że boli ich odmienny sposób myślenia. Arkadiusz Goszka podczas ostatnich głosowań wykazał się racjonalną postawą dla dobra mieszkańców. To co reprezentują pozostali radni KO jest skierowane przeciwko interesowi miasta i mieszkańców. Kara, która spotkała Arkadiusza Goszkę jest nad wyraz surowa. W historii Rady Miejskiej Grudziądza chyba nie zdarzyło się, by ktoś został wykluczony z klubu. Zwykle radni sami występowali. Sytuacja z radnym Goszką świadczy o słabości klubu KO.

Obecnie klub radnych Koalicji Obywatelskiej w Grudziądzu liczy 7 osób:

 • Piotr Jezierski,
 • Paweł Napolski,
 • Edyta Ogonowska,
 • Łukasz Piasecki,
 • Krzysztof Pokora,
 • Tomasz Smolarek,
 • Mariusz Żebrowski

Dodajmy, że klub radnych PiS-u Rady Miejskiej Grudziądza liczy 8 osób, a klub radnych Obywatelski Grudziądz: 7 osób.

Sklepowy patriotyzm, to polska specjalność.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
grudziądzanka-muremzaAG

Ł. Kowarowski: "Podczas dyskusji nad uchwałami były wymieniane uprzejmości pomiędzy Arkadiuszem Gorzką a radnymi PiS..." Wolałby jak większość język "miłości" w wydaniu PO i żeby "skakał do gardła PiS-owi" jak zaleca Tusk z Brukseli?

Dodaj ogłoszenie