MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ASF. Rolnicy z kujawsko-pomorskiego mogą starać się o odszkodowanie za zabite świnie

Lucyna Talaśka-Klich
ASF to problem dla wszystkich właścicieli świń w Polsce
ASF to problem dla wszystkich właścicieli świń w Polsce Pixabay
Po wykryciu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) w kujawsko-pomorskich gospodarstwach, rolnicy starają się uniknąć kolejnych problemów m.in. z ewentualną odmową wypłaty odszkodowania.

Spis treści

Czytelnik z pow. bydgoskiego: - Jeśli brama u jednego z sąsiadów, który ma chlewnię (nie produkuje tylko na własny użytek, bo co jakiś czas podjeżdża samochód po świnie z tego gospodarstwa), jest często otwarta, a jego pies biega po wsi, czy w przypadku ASF-u w tym gospodarstwie będzie należało się temu rolnikowi odszkodowanie?

Warto wiedzieć, by nie popełnić błędu

Z kolei Czytelnik z pow. żnińskiego chciałby dowiedzieć się z jakich powodów Inspekcja Weterynaryjna może odmówić wypłaty odszkodowania za ubite świnie. Chce wiedzieć, by nie popełnić błędu, a przede wszystkim, by odpowiednio chronić własne stado.

Wojciech Młynarek, Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii podaje przykłady błędów najczęściej popełnianych przez rolników, które mogą stać się powodem odmowy wypłaty odszkodowania po stwierdzeniu wirusa ASF u świń w gospodarstwie:

  • brak mat dezynfekcyjnych;
  • brak środków odkażających lub posiadanie środków przeterminowanych;
  • brak zabezpieczenia budynków inwentarskich przed dostępem zwierząt dzikich i domowych;
  • brak zabezpieczenia ściółki i paszy przed dostępem zwierząt dzikich i domowych;
  • utrzymywanie świń z innymi gatunkami zwierząt w jednym budynku np. z bydłem;
  • budynki nieszczelne np. brak okien, brak siatek zabezpieczających przed dostępem ptaków, nieszczelne drzwi;
  • nie stosowanie się do zakazu wpuszczania osób postronnych do chlewni;
  • kupowanie prosiąt z nieznanego źródła, bez świadectw zdrowia;
  • nie prowadzenie rejestrów, które hodowca musi prowadzić;
  • nie stosowanie odzieży ochronnej jednorazowej, albo odzieży przeznaczonej tylko dla danego budynku inwentarskiego (nie można w tej samej odzieży i obuwiu wykonywać prac polowych i prac przy świniach).

- Powyższe przykłady, w przypadku wystąpienia ogniska ASF w gospodarstwie mogą skutkować niewypłaceniem odszkodowania za zabite zwierzęta - podkreśla Wojciech Młynarek.

To też może Cię zainteresować

Wymagania na obszarach objętych ograniczeniami

Czerwona strefa (III z ograniczeniami) w Kujawsko-Pomorskiem dotyczy części trzech powiatów: chełmińskiego, świeckiego i bydgoskiego.

Inspekcja weterynaryjna zwraca uwagę, że na obszarach objętych ograniczeniami gospodarstwa utrzymujące trzodę muszą spełniać wymogi z Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń.

Istotne jest także to, że przemieszczanie świń do dalszego tuczu dozwolone jest tylko w obrębie OOO III na terenie Polski, po spełniania dodatkowych wymogów wynikających z przepisów rozporządzanie UE 2023/594 tj. wzmocnione środki bioasekuracji z zał. III UE 2023/594 (w tym posiadanie ogrodzenia i planu bioasekuracji). Szczegóły znajdują się na stronie internetowej: www.wetgiw.gov.pl.

Problemy właścicieli chlewni w strefach

Rolnik z pow. świeckiego doskonale rozumie, że bioasekuracja jest ważna. Zwraca jednak uwagę na inny problem właścicieli gospodarstw znajdujących się w strefach z ograniczeniami: - Ci którzy sprzedają po 100-200 świń mogą liczyć na odbiór z zakładów przetwórczych, ale np. po 25 sztuk nie chcą przyjeżdżać, bo nie pozbierają surowca z kilku gospodarstw jednego dnia.

Sygnalizowane problemy ze sprzedażą tuczników dotyczą także gospodarstw, w których trwa produkcja w cyklu zamkniętym. - Niebawem mogę mieć dodatkowy problem, bo oprosi się kilka macior - dodaje rolnik. - Jeśli do tego czasu nie sprzedam tuczników, to nie będę miał miejsca na prosięta.

Inny rolnik (z pow. chełmińskiego) obawia się o przyszłość gospodarstwa: -Dla zakładów przetwórczych jestem za małym producentem, by chciały mi w tej trudnej sytuacji pomóc i odbierać tuczniki z gospodarstwa. Niestety mam za dużo świń, by przeznaczyć je na własny użytek. Znalazłem się w sytuacji bez wyjścia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska