Do wspólnej zabawy z okazji Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaprasza Piotr Całbecki, marszałek województwa wraz z partnerami przedsięwzięcia - Miastem Inowrocław i Kujawskim Centrum Kultury. Astrofestiwal rozpocznie się w niedzielę, 9 czerwca 2024 roku o godz. 15 w Parku Solankowym.
Na uczestników czekać będą liczne atrakcje, m.in. plenerowe planetarium „Syriusz”, laboratoria z eksperymentami naukowymi, symulatory lotów kosmicznych i dmuchańce - wahadłowce dla dzieci, które ucieszą się też z pewnością z kosmicznej fotobudki 360°.
Strefę aktywności dla mieszkańców Inowrocławia i okolic wypełnią animatorzy plenerowych gier wielkoformatowych, co także będzie nowością na Astrofestiwalu.
Kolejnym ciekawym punktem programu będą interaktywne warsztaty rakietowe. Wielką atrakcją, do której ustawia się zapewne kolejki będzie Laboratorium Mgławic Planetarnych Dominika Smużnego.
Uczestnicy Astrofestiwalu będą prowadzili obserwacje przez teleskopy kujawsko-pomorskiej sieci Astrobaza - Kopernik. W inowrocławskich Solankach staną też specjalne teleskopy do bezpośredniego śledzenia Słońca, m.in. zrobotyzowany SolarQuest oraz potężny Lunt - jedno z największych takich urządzeń w Polsce.
Województwo kujawsko-pomorskie to region Mikołaja Kopernika, którego nie zabraknie podczas imprezy. Do zdjęć będzie pozował sobowtór naszego największego astronoma w stroju z epoki. Towarzyszyć mu będą liczne postaci z „Gwiezdnych Wojen”, m.in. rycerze Jedi i szturmowcy galaktycznego imperium. Piękno gwiaździstego nieba nad Kujawami i Pomorzem jest też inspiracją do prezentacji plenerowej wystawy astrofotografii pt. „Kujawy, Pomorze, Niebo”, która stanie w Parku Solankowym. Tam też zostanie zaaranżowany cykl spotkań z cenionymi popularyzatorami astronomii pod hasłem: Kujawy - Pomorze - Ale kosmos! Wystąpią m.in.: Jerzy Rafalski z Planetarium Toruń oraz Bogumił Radajewski z programu TVP „Astronarium”. Najmłodsi widzowie będą zaś mogli zaśpiewać piosenki o kosmosie wspólnie z Małą Uranią. Cykl spotkań ze „znanymi i lubianymi” zwieńczy koncert muzyki elektronicznej Przemysława Rudzia o godz. 21.
W ramach Astrofestiwalu świętowana będzie również przypadająca w 2024 roku 55. rocznica lądowania pierwszych ludzi na Księżycu. Punktem kulminacyjnym imprezy będzie więc multimedialne show na wielkim sferycznym ekranie pt. „Jasna strona Księżyca”, które wystartuje krótko po 22 w plenerze Tężni Solankowych.
