O nominacji do Fryderyka Kinga Litowska, która od początku dzierży batutę w Astrolabium, dowiedziała się za pośrednictwem Facebooka. - Niespodzianka była ogromna, bo nie wiedzieliśmy nawet, że zostaliśmy zgłoszeni do konkursu - mówi. - Okazało się, że zrobił to wydawca naszej płyty. Zaskoczenie było jeszcze większe, gdy zobaczyliśmy, w jakim gronie się znaleźliśmy.
Bembinow przynosi szczęście
O Fryderyka za najlepszy album roku z muzyką chóralną, oratoryjną lub operową w kategorii muzyki poważnej obok Astrolabium walczy jeszcze czworo kandydatów. I to jakich!Wgronie nominowanych są: Andrzej Dobber i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Antoniego Wita, Śpiewacy krakowscy pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika, Camerata Silesia z Katowic pod kierownictwem Anny Szostak oraz warszawski chór Musica Sacra pod dyrekcją Pawła Łukaszewskiego.
Płyta, która dała toruńskiemu chórowi szanse na Fryderyka, zawiera - jak wskazuje jej tytuł - utwory Miłosza Bembinowa, młodego polskiego kompozytora cieszącego się rosnąca sławą. To nie pierwszy raz, kiedy Bembinow przynosi Astrolabium szczęście - już w 2004 r. toruński zespół dzięki wykonaniu jego utworu "Ludu, mój ludu" zgarnął kilka nagród międzynarodowego festiwalu chórów w Suwałkach.
Czytaj także: Miłosz Bembinow chwali chór z Torunia: - Jestem zachwycony Astrolabium!
- Nasza przygoda z Bembinowem trwa już ponad dziesięć lat - wspomina Kinga Litowska. - Najpierw była muzyka, w której się zakochaliśmy, a na jej gruncie powstała znajomość. Traktujemy krążek "Astrolabium sings Bembinow" jako pierwszy, ale nie ostatni z muzyką tego kompozytora.
Płyta została nagrana w 2012 r. w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Kompozytor, który również brał udział w rejestracji materiału, w październikowej rozmowie z "Pomorską" o toruńskim chórze wypowiadał się w samych superlatywach. - Astrolabium zaśpiewało świetnie. Jestem zachwycony tym zespołem - mówił.
Będzie kolejny sukces?
Czy Fryderyk trafi do Torunia, dowiemy się 24 kwietnia. 20. edycja rozdania nagród odbędzie się w Sali Kongresowej w Warszawie i będzie transmitowana na antenie telewizyjnej "Dwójki".
Szefowa zespołu zapewnia, że już samą nominację traktuje jako wielkie wyróżnienie. Tych zresztą na koncie chóru nie brakuje. Do najważniejszych osiągnięć w 15-letniej historii Astrolabium należą m.in. Grand Prix konkursu Musica Sacra a Roma oraz Grand Prix i Złota Lutnia Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "Legnica Cantat". Artyści w swojej kolekcji mają również medal Thorunium za zasługi dla miasta.
Jakie są najbliższe plany zespołu? Na kwiecień przewidziane są koncerty promujące nominowaną do Fryderyka płytę (6 kwietnia usłyszymy Astrolabium w Toruniu), na sierpień współpraca z Filharmonią Wrocławską, na wrzesień druga edycja festiwalu Per Musicam Ad Astra, a na listopad koncert jubileuszowy w rytmie tanga.
Czytaj e-wydanie »