
Grudziądz - miasto, które znalazło się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego zachwyca swoją architekturą.
Starówkę z charakterystycznym średniowiecznym układem ulic otaczają kolorowe, zabytkowe kamienice, z których najstarsza pod numerem 20 to Kamienica pod Łabędziem z przełomu XVI oraz XVII wieku.
Najstarszym obiektem sakralnym w Grudziądzu bazylika św. Mikołaja.
W Grudziądzu można zwiedzić ruiny zamku krzyżackiego z XIII. Najstarszym zachowanym fragmentem grudziądzkiego zamku krzyżackiego bydła Wieża Klimek. Dziś jest to atrakcyjny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Grudziądza.
Wyjątkowym miejscem jest Twierdza Grudziądz - system fortów, głównie z XIX wieku, których centralnym punktem jest Cytadela.
A to tylko niektóre z atrakcji turystycznych Grudziądza.

Tężnie w Ciechocinku (na zdjęciu) oraz tężnie solankowe w Inowrocławiu służą kuracjuszom i wszystkim, którym potrzeba oddechu "zdrowym powietrzem".

Parki Dinozaurów w Kujawsko-Pomorskiem są aż dwa - w Rogowie i Solcu Kujawskim. W obu parkach można się zetknąć z prehistorycznymi gadami naturalnej wielkości.

Golub-Dobrzyń ma chyba najbardziej rozpoznawalny pokrzyżacki zamek w regionie i jeden z najpopularniejszych w Polsce. Zamek Golubski góruje nad miastem i co roku w lipcu zaprasza na Wielki Międzynarodowy Turniej Rycerski.