AURORA. Nagroda Dramaturgiczna Miasta Bydgoszczy jest przyznawana od 2021 r. w ramach konkurs, który kierowany jest do dramatopisarzy i dramatopisarek z krajów środkowej i wschodniej Europy, Bałkanów, Kaukazu i Azji centralnej. Organizatorem jest TPB, za cel stawiający sobie wspieranie twórczości, poszukiwanie nowego języka teatralnego i wyłonienie najciekawszych tekstów podejmujących tematy istotne dla współczesności.
Spotkanie artystów ze wschodu i zachodu
- Od początku naszej dyrekcji w Teatrze Polskim w Bydgoszczy wiedzieliśmy, że to na wschodzie będziemy poszukiwać inspiracji. Kraje AURORY to obszar, na którym w sposób bardzo wyraźny i wielopłaszczyznowy dokonuje się proces dekolonizacji, zmiany perspektyw, wektorów i sposobów postrzegania. Próbujemy spojrzeć na naszą współczesność z perspektywy regionu, aby lepiej zrozumieć źródła i mechanizmy kryzysów, z którymi mamy do czynienia. AURORA daje nam wyjątkową możliwość wglądu nie tylko w nowe estetyki teatralne, ale przede wszystkim inne tematy i perspektywy prezentowane przez autorów i autorki. Po inwazji Rosji na Ukrainę to właśnie Polska staje się swojego rodzaju kulturalnym centrum, jest miejscem spotkań artystów i artystek ze wschodu i zachodu, znów - po wielu latach monolitu - stajemy się kulturowym, międzynarodowym tyglem. To bardzo ciekawy i twórczy moment - zauważa Julia Holewińska, zastępczyni dyrektora ds. programowych Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
Trzecia edycja AURORY. Nabór tekstów z 29 krajów rozpoczęty!
Trzecia edycja konkursu kierowana jest do autorów i autorek z krajów jak: Polska, Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Gruzja, Armenia, Węgry, Czechy, Słowacja, Albania, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Mołdawia, Rumunia, Macedonia, Słowenia, Bułgaria, Czarnogóra, Kosowo, Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Uzbekistan, Azerbejdżan, Turkmenistan. W związku z trwają w Ukrainie wojną, podobnie jak w ubiegłym roku, organizatorzy utrzymali formalne wykluczenie autorów reprezentujących Rosję.
Nabór tekstów trwa do 16 kwietnia br. Utwory wraz ze zgłoszeniem należy przesłać na adres e-mail: [email protected] do godziny 23.59 czasu polskiego. Utwory do konkursu można przesyłać w jednym z czterech języków: angielskim, polskim, rosyjskim lub ukraińskim.
Polecamy także
W pierwszym etapie jury wybierze pięć tekstów finałowych, które zostaną zaprezentowane w formie szkiców scenicznych podczas Festiwalu Prapremier w październiku br. W finale Kapituła wybierze zwycięski tekst i przyzna AURORĘ. Nagrodę Dramaturgiczną Miasta Bydgoszczy w wysokości 50 tysięcy zł.
Twórczość laureatów AURORY wciąż rozwija się
W pierwszej edycji konkursu nagroda AURORA 2021 trafiła do białoruskiego autora i reżysera Mikity Ilyinchyka. Jego finałowy tekst „Dark room”, po jubileuszowym Festiwalu Prapremier, w formie czytania prezentowany był też na festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2021), w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2022) oraz w Akademii Teatralnej w Monachium. W ubiegłym roku Mikita wrócił do Bydgoszczy, by wspólnie z zespołem Teatru Polskiego przygotować swój najnowszy spektakl „F***ing in Brussels”. Teraz Mikita Ilyinchyk pracuje nad dramaturgią do opery „Maria de Buenos Aires”, którą w Teatrze Wielkim w Warszawie wyreżyseruje Wojciech Faruga.
Z kolei wiosną w TR Warszawa premiera „Trylogii z Donbasu” Leny Laguszonkowej, która podobnie jak Mikita jest finalistką konkursu AURORA 2021 (jej tekst „Matka Gorkiego”). W 2022 roku AURORA trafiła do dramatopisarki Elise Wilk z Rumunii.
- Powołując AURORĘ, chcieliśmy przede wszystkim stworzyć platformę wymiany artystycznej, dzięki której możliwa będzie promocja współczesnej dramaturgii i jej twórców. Konkurs, który organizujemy w ramach Festiwalu Prapremier, bodaj najważniejszej imprezy teatralnej w regionie, miał mieć wymiar przede wszystkim artystyczny. Rzeczywistość, w której funkcjonujemy od 24 lutego sprawiła, że AURORA zyskała dodatkowy aspekt - ludzki. Ogromnie cieszy nas, że możemy towarzyszyć finalistkom i finalistom poprzednich edycji w ich rozwoju, być świadkami tego, jak ich twórczość zyskuje coraz większe uznanie na całym świecie - podkreśla Wojciech Faruga, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy i dyrektor artystyczny Festiwalu Prapremier.
Regulamin konkursu dostępny jest na www.teatrpolski.pl
