www.pomorska.pl/bydgoszcz
Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz
Zyciorys Sławomira Cenckiewicza
Zyciorys Sławomira Cenckiewicza
Dr Sławomir Cenckiewicz, historyk, autor wielu publikacji naukowych i źródłowych. Jest absolwentem Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 1997 r. obronił pracę magisterską pod kierunkiem prof. Romana Wapińskiego na podstawie rozprawy pt. Geneza opozycji lewicowo-liberalnej w PRL (1956-1968) (wyróżnienie rektora). W styczniu 2003 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego obronił pracę doktorską na podstawie rozprawy pt. Tadeusz Katelbach (1897-1977). Biografia polityczna (promotor prof. Roman Wapiński). W latach 2003-2005 był adiunktem w Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. W okresie 2001-2009 był pracownikiem naukowym Instytutu Pamięci Narodowej (w Gdańsk, Warszawa). W pracy naukowej specjalizuje się w dziejach polskiej emigracji politycznej, Polonii amerykańskiej, aparatu bezpieczeństwa PRL i opozycji antykomunistycznej w PRL. Prowadził badania naukowe w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Jest autorem około 150 publikacji naukowych, popularnonaukowych i źródłowych. Opublikował łącznie dziesięć pozycji książkowych - pięć zbiorów źródeł i cztery autorskie. W tym: "Śladami bezpieki i partii. Rozprawy - Źródła - Publicystyka";
"Sprawa Lecha Wałęsy"; "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" (współautor Piotr Gontarczyk); "Tadeusz Katelbach (1897-1977). Biografia polityczna"; "Oczami bezpieki. Szkice i materiały z dziejów aparatu bezpieczeństwa PRL"
"Najbardziej znany i najbardziej atakowany polski historyk" - tak o dr. Sławomirze Cenckiewiczu napisał nieżyjący już prof. dr hab. Paweł Wieczorkiewicz. Sława z jednej strony, z drugiej haniebne ataki na badacza to efekt opublikowanej w 2008 r. książki "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii", której współautorem jest Piotr Gontarczyk.
Dziś, o godzinie 17.00 dr Cenckiewicz będzie promował swoją najnowszą książkę "Anna Solidarność", którą poświęcił Annie Walentynowicz.
W wrześniowo-październikowy Biuletynie Instytutu Pamięci Narodowej dr Cenckiewicz zamieścił artykuł o pani Annie. We wstępie napisał: "Zmarła tragicznie w smoleńskiej katastrofie lotniczej Anna Walentynowicz była przede wszystkim symbolem Sierpnia '80 i "Matką Solidarności". I rzeczywiście była ikoną polskiej walki z komunizmem. To właśnie dla niej 14 sierpnia 1980 r. zastrajkowali robotnicy Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Już dwa dni później ratowała ten strajk po tym jak Komitet Strajkowy z Lechem Wałęsą ogłosił jego zakończenie. Wówczas - poprzez proklamowanie strajku solidarnościowego - narodziła się idea "Solidarności", której matką została skromna suwnicowa".
Spotkanie z dr. Sławomirem Cenckiewiczem w "Węgliszku" poprowadzi prof. zw. dr hab. Tadeusz Wolsza, historyk i politolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Czytaj e-wydanie »