Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Okręgowy Sąd Lekarski w Bydgoszczy w sprawie Katarzyny Ratkowskiej - postępowanie odroczone. W tle COVID i amantadyna

mc
Bydgoski Okręgowy Sąd Lekarski ma rozpatrzyć sprawę dotyczącą lek. psychiatry, Katarzyny Ratkowskiej, która w wywiadach w mediach wyrażała kontrowersyjne poglądy na Covid-19
Bydgoski Okręgowy Sąd Lekarski ma rozpatrzyć sprawę dotyczącą lek. psychiatry, Katarzyny Ratkowskiej, która w wywiadach w mediach wyrażała kontrowersyjne poglądy na Covid-19 Archiwum Polska Press /ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Jest odpowiedź Okręgowego Sądu Lekarskiego w Bydgoszcz w sprawie postępowania dotyczącego psychiatry, wobec której sformułowano zarzuty odnośnie kontrowersyjnych wypowiedzi na temat Covid-19 w mediach. Sąd odroczył postępowanie z uwagi na wniosek o wyłączenie ze sprawy sędziów.

- Sprawy przed Okręgowym Sądem Lekarskim formalnie się nie zaczęły, albowiem nie zostały jeszcze odczytane przez Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej wnioski o ukaranie. Okręgowy Sąd Lekarski nie podjął jeszcze żadnych czynności procesowych za wyjątkiem odroczenia rozpraw z uwagi na złożone wnioski strony obwinionej o wyłączenie całego składu orzekającego - informuje Beata Węglarz z kancelarii Okręgowego Sądu Lekarskiego Bydgoskiej Izby Lekarskiej.

To odpowiedź na pytanie o status postępowania dotyczącego lekarza psychiatry, Katarzyny Ratkowskiej. Pytania zostały skierowane do doktora n. med. Mariusza Rydzykowskiego, przewodniczącego Okręgowego Sądu Lekarskiego w Bydgoszczy.

Przypomnijmy, że doktor Katarzynie Ratkowskiej, lekarce psychiatrze zarzucane jest, iż udzielała w mediach wywiadów i komentarzy poddających w wątpliwość stosowanie szczepionek przeciw Covid-19. Dr Ratkowska miała nazywać szczepienia eksperymentem medycznym i wskazywać na ich potencjalną szkodliwość. Drugi z zarzutów dotyczy natomiast zapisywania pacjentom leku o nazwie amantydyna, jako środka zwalczającego zakażenie koronawirusem.

Katrzyna Ratkowska wypowiadała się, m.in. w 2021 roku w Polsacie, gdzie zniechęcała do szczepień. – Wydział zdrowia publicznego Wielkiej Brytanii podał dwie ważne informacje - mówiła lekarka. - Jest sześć razy więcej zgonów wśród osób zaszczepionych, jeśli chodzi o obecne zakażenia. Druga informacja jest taka, że 50 proc. zakażeń to osoby zaszczepione dwiema dawkami szczepionki – mówiła Ratkowska.

Zachęcała także do leczenia COVID-19 amantadyną. – My w Polsce mamy doświadczenie leczenia amantadyną osób, które były zakażone wirusem indyjskim. To były siostry misjonarki. Pamiętamy to, gdy ich klasztory były otoczone kordonami policji. Stosowano amantadynę, była skuteczna – mówiła, wskazując także na szkodliwość szczepionek, co według niej potwierdzają badania „z wielu niezależnych ośrodków naukowych”.

Wniosek o wyłączenie sędziów

Podczas rozprawy przed Okręgowym Sądem Lekarskim 24 listopada obrońca lekarki, mec. Anna Rykowska złożyła wniosek o wyłączenie składu sędziowskiego z orzekania w sprawie jej klientki. - Wniosek uzasadniony jest podejrzeniem o stronniczość lekarzy orzekających - mówi adw. Rykowska.

Pytana o zasadność zapisywania amantadyny pacjentom przez lekarza psychiatrę, wyjaśniała, iż "pacjent najpierw musi być wyleczony z zakażenia koronawirusem, by mógł być potem leczony z depresji".

Ponadto poinformowała, że do w bydgoskiej prokuraturze zostało już złożone zawiadomienie o podejrzeniu naruszenia dób osobistych przez lekarzy bydgoskiej izby.

Wcześniej do tej samej jednostki wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez youtubera, Wojciecha Olszańskiego. Miał nawoływać do przemocy wobec bydgoskich lekarzy sądzących dr Katarzynę Ratkowską. Wobec niej trwa postępowanie sądu lekarskiego o kontrowersyjne wypowiedzi na temat szczepionek przeciw Covid-19 i leczenia zakażeń koronawirusem z użyciem amantadyny.

W transmisji na kanale YouTube Wojciech Olszański, znany streamer miał nazwać Izbę Lekarską "pizdziskiem" i stwierdzić, że składa się z "panów i pań", którzy "krzywdzą ludzi". Wymachiwał przy tym pałką mówiąc, że to "pała wolności", która "zgruchocze wrogom kości". Emisja tego materiału na YT miała miejsce 25 listopada. W tej sprawie złożenie zawiadomienia do prokuratury zapowiedzieli działacze Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska