Aż 31 nazw miejscowości ma zniknąć z map. Konsultacje z...

  Aż 31 nazw miejscowości ma zniknąć z map. Konsultacje z mieszkańcami zostały już przeprowadzone

  Małgorzata Goździalska

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  31 nazw miejscowości ma zostać zniesionych.

  31 nazw miejscowości ma zostać zniesionych. ©freeimages.com

  Kolejny krok w sprawie uporządkowania nazw miejscowości w gminie Baruchowo zrobiony! Radni podjęli uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem do ministra administracji i cyfryzacji o zniesienie niektórych nazw miejscowości.
  31 nazw miejscowości ma zostać zniesionych.

  31 nazw miejscowości ma zostać zniesionych. ©freeimages.com

  - Chodzi o nazwy, które od dawna nie są używane przez mieszkańców, ba, wielu z nich tych nazw nie znała - podkreśla Stanisław Sadowski, wójt gminy Baruchowo.

  W tych miejscowościach nikt też nie mieszkał. Nie ma ich w ewidencji ludności i dowodów osobistych, ale figurują w wykazie prowadzonym przez ministra administracji i cyfryzacji.

  Nazwy przysiółków do skreślenia

  Jakie to nazwy?
  Na przykład: Baruchówek i Budziska w sołectwie Baruchowo, Kretki i Młynik w sołectwie Boża Wola, Kociołek w sołectwie Goreń Duży, ponadto Kontrowers, Krzyżówki, Trępki w sołectwie Grodno. Nazw do skreślenia jest aż 31.

  Konsultacje z mieszkańcami zostały już przeprowadzone. Mieszkańcy wyrazili pozytywną opinię za zniesieniem tych nazw. Podobnie Starostwo Powiatowe. Ostateczna decyzja należy jednak do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

  Przeczytaj również: Jak prawidłowo odmienić nazwy tych ulic?

  Ta zmiana nie będzie kosztowna

  Co najważniejsze, zarówno dla urzędu gminy, jej mieszkańców, powiatu, czy Skarbu Państwa, zmiany związane z usunięciem tych nazw nie będą pociągały za sobą żadnych skutków finansowych. Ma to związek z tym, że te przysiółki nie są zamieszkałe.

  To jednak może nie być koniec zmian związanych z nazewnictwem. Mieszkańcy sołectwa Kłótno wystąpili bowiem ostatnio z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości Kłótno na Kłotno, tłumacząc, że ta ostatnia nazwa ma rodowód historyczny i była używana w przeszłości.

  Baruchowscy radni przychylili się do tego wniosku. Co oznacza, że uruchomiona zostanie procedura zmierzającą do zmiany nazwy miejscowości.

  Pierwszym etapem będą konsultacje z mieszkańcami i wyjaśnienie konsekwencji dokonania tej zmiany.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018