- Chodzi o nazwy, które od dawna nie są używane przez mieszkańców, ba, wielu z nich tych nazw nie znała - podkreśla Stanisław Sadowski, wójt gminy Baruchowo.
W tych miejscowościach nikt też nie mieszkał. Nie ma ich w ewidencji ludności i dowodów osobistych, ale figurują w wykazie prowadzonym przez ministra administracji i cyfryzacji.
Nazwy przysiółków do skreślenia
Jakie to nazwy? Na przykład: Baruchówek i Budziska w sołectwie Baruchowo, Kretki i Młynik w sołectwie Boża Wola, Kociołek w sołectwie Goreń Duży, ponadto Kontrowers, Krzyżówki, Trępki w sołectwie Grodno. Nazw do skreślenia jest aż 31.
Konsultacje z mieszkańcami zostały już przeprowadzone. Mieszkańcy wyrazili pozytywną opinię za zniesieniem tych nazw. Podobnie Starostwo Powiatowe. Ostateczna decyzja należy jednak do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Przeczytaj również: Jak prawidłowo odmienić nazwy tych ulic?
Ta zmiana nie będzie kosztowna
Co najważniejsze, zarówno dla urzędu gminy, jej mieszkańców, powiatu, czy Skarbu Państwa, zmiany związane z usunięciem tych nazw nie będą pociągały za sobą żadnych skutków finansowych. Ma to związek z tym, że te przysiółki nie są zamieszkałe.
To jednak może nie być koniec zmian związanych z nazewnictwem. Mieszkańcy sołectwa Kłótno wystąpili bowiem ostatnio z wnioskiem o zmianę nazwy miejscowości Kłótno na Kłotno, tłumacząc, że ta ostatnia nazwa ma rodowód historyczny i była używana w przeszłości.
Baruchowscy radni przychylili się do tego wniosku. Co oznacza, że uruchomiona zostanie procedura zmierzającą do zmiany nazwy miejscowości.
Pierwszym etapem będą konsultacje z mieszkańcami i wyjaśnienie konsekwencji dokonania tej zmiany.
Czytaj e-wydanie »