Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybrano nazwy ulic w Zbicznie w powiecie brodnickim

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Ulica w centrum Zbiczna prowadząca do Brodnicy zostanie nazwana Szosą Brodnicką
Ulica w centrum Zbiczna prowadząca do Brodnicy zostanie nazwana Szosą Brodnicką Karina Knorps-Tuszyńska
Coraz bliżej realizacji jest planowane od 20 lat nazwanie ulic na terenie Zbiczna w powiecie brodnickim. Pomysły nazw ulic skonsultowano już z mieszkańcami, ci przedstawili swoje uwagi, a specjalnie wybrana komisja je zweryfikowała. Wybrano zatem nazwy dla ponad 30 ulic na terenie tej miejscowości, spośród których jedna została rozbita na dwie krótsze ulice.

Komisja ds. Nazewnictwa Ulic w Zbicznie omówiła wyniki konsultacji z mieszkańcami i przekazane nich propozycje i uwagi, których łącznie zgłosili 33. Wpływ na wybór nazw ulic w Zbicznie miał fakt, że nazwy ulic miały być związane z wizerunkiem topograficzno-geograficzno–historyczno–kulturowym wsi, w tym z niepowtarzalnym charakterem pejzażu wsi. Komisja ds. Nazewnictwa Ulic w Zbicznie decydowała o nazwaniu konkretnych ulic większością głosów.

Tak więc proponowana nazwa ul. Jałowce została zmieniona na ul. Okrężną, a jednocześnie u. Okrężna mająca być przy wybudowaniach pod Ciche została zmieniona na ul. Letnią, a pobliska ul. Boczna na ul. Rajską.

Proponowano także zmianę nazwy ul. Pod Sosno na ul. Sosno lub ul. Sosnową, jednak komisja postanowiła o pozostawieniu nazwy ulicy Pod Sosno jako wyznaczającej kierunek jazdy.

Komisja ze względów wizerunkowych, pomimo czterech uwag, główną ulicę przejazdową przez Zbiczno postanowiła nazwać Szosą Brodnicką, a nie ul. Brodnicką.

Jak wspomniano wyżej, nazwy ulic miały być spójne z wizerunkiem topograficzno-geograficzno–historyczno–kulturowym, zatem odrzucono pomysł nazwania ulicy Doliną Muminków i zmieniono ją na ul. Źródlaną.

Z kolei nazwa ulicy Tabułki nad jeziorem Łąki została zmieniona na ul. Plażową.

W kwestii ulicy Pod Foluszek proponowano jej zmianę na ul. Najmowską. Komisja zadecydowała o pozostawieniu tej nazwy z racji, że ta ulica jest już od dłuższego czasu nazywana ulicą Pod Foluszek przez turystów, kurierów i mieszkańców wsi.

Ul. Zarośle zmieniono na ul. Bukową, a ul. Grabowe Góry rozbito na dwie – ul. Grabowe Góry oraz ul. Jeziorną (bliżej Jeziora Zbiczno).

Mieszkańcy proponowali także zmianę nazwy u. Prostej na ul. Graniczną, jednak okazało się, że położona jest geodezyjnie w sołectwie Żmijewko, a nie w sołectwie Zbiczno, a nazwane mają zostać obecnie ulice na terenie Zbiczna.

Ulice w Zbicznie doczekają się też takich nazw jak: Zagrodowa, Młyńska, Gniazdkowo, św. Jakuba, Słoneczna, Promykowa, Spacerowa, Długa, Przyleśna, Szurplac, Cicha, Zacisze, Kwiatowa, Zbożowa, Jasna, Łąki, Wczasowa, Zakątek, Pod Górale, Doły, Prosta.

Łącznie na terenie Zbiczna zostanie wkrótce nazwanych ponad 30 ulic.

Członkami Komisji ds. Nazewnictwa Ulic w Zbicznie są: wójt Magdalena Golubska, Radosław Stawski, Wioletta Ostrowska, Marek Szóstakowski, Danuta Kozikowska, Regina Treder, Bogdan Paczkowski i Maciej Gromowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska