Jeszcze w latach 80- i 90-tych eternitowe dachy były wpisane w polski krajobraz. Z roku na rok pokrycia zawierające rakotwórczy azbest znikają. Zgodnie z przepisami, wyroby z azbestem powinny zostać unieszkodliwione do 2032 roku. Warto dodać, że Polska jest pierwszym krajem w Unii Europejskiej, która zdecydowała się wycofać z użytkowania wyroby zawierające azbest.
Dzięki niskiej cenie i dobrym właściwościom mechanicznym azbest stosowany był jako wzmocnienie w eternicie.
W Bydgoszczy od 2006 roku można skorzystać z dofinansowania na usunięcie azbestu. Do 2009 roku z dotacji skorzystało 50 podmiotów. Od 2011 do 2015 kolejnych 180.
Jak wynika z szacunków urzędników, w mieście jest jednak wciąż jest 900 punktów zawierających szkodliwy azbest.
W tym roku w bydgoskim ratuszu złożono 31 wniosków o dotację na usunięcie azbestu. Teraz czas na ich analizę. - Pochodzą zarówno od indywidualnych mieszkańców, jak i wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych - informują w urzędzie miasta. - Kwota dofinansowania może wynieść nawet 100 procent kosztów demontażu, odbioru i transportu - dodają urzędnicy. Jednocześnie suma jednej dotacji nie może przekroczyć 3 tys. zł.
Jak informują w bydgoskim ratuszu, na razie trudno powiedzieć, czy na podobne dotacje będzie można liczyć w kolejnych latach.