W pierwszych testach prowadzonych z użyciem nowego systemu weźmie udział 100 ochotników. Badania te mają sprawdzić, czy zjawisko telepatii u ludzi rzeczywiście istnieje, a jeśli tak, to czy na zdolności telepatyczne wpływają w jakiś sposób relacje i więzi (np. rodzinne) między ludźmi.
Kulisy eksperymentu
W teście biorą udział pary uczestników, którzy mogą być przyjaciółmi, znajomymi z pracy, krewnymi. Badani zanurzają się w wirtualny świat za pomocą zamontowanego na głowie wyświetlacza trójwymiarowych obrazów i okularów elektronicznych, które pozwalają im poruszać się w generowanej komputerowo rzeczywistości.
Każdy z nich jest kierowany do innego wirtualnego pokoju, na innym piętrze tego samego budynku. Tam każdemu z nich pokazywane są różne przedmioty wybrane losowo przez komputer, np. telefon, piłka, parasol. Pierwszy gracz widzi za każdym razem tylko jeden przedmiot. Ma się na nim skoncentrować, może też go dotykać, poruszać nim i słyszeć dźwięki jakie przedmiot wydaje.
Czy wyczuje to samo
Równocześnie graczowi z drugiego pokoju pokazuje się ten sam przedmiot oraz trzy inne obiekty. Jego zadaniem jest z kolei wskazać, o którym obiekcie usiłuje go telepatycznie poinformować partner z pierwszego pokoju.
Jak przyznają twórcy nowego systemu, pozwoli on obejść wiele problemów, na które natykali się naukowcy badający zjawisko telepatii w realnym świecie. Krytycy tych badań uważają, że osoby biorące w nich udział łatwo mogą dokonywać manipulacji, by uzyskać fałszywe dowody na istnienie telepatii. Naukowcy są jednak pewni swego i twierdzą, że stworzony przez nich program ma służyć najbardziej obiektywnym jak dotąd badaniom zjawiska telepatii wśród ludzi.