Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczniom i stworzenie takich warunków, by nauka i zabawa odbywały się w przyjaznej atmosferze, to obowiązek szkoły.
Wychowawcy i opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za skutki możliwych wypadków z udziałem dzieci - zarówno podczas lekcji, jak i w czasie organizowanych przez szkołę wycieczek. Taka odpowiedzialność istnieje niezależnie od faktu objęcia uczniów ubezpieczeniem.
Jednak zarówno w szkole, jak i poza nią dzieci narażone są na różnego rodzaju zdarzenia, które mogą skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu. By uniknąć trudnych sytuacji, już na początku roku warto zadbać o odpowiednią ochronę.
- Ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków, daje rodzicom komfort i pewność, że w sytuacji, gdy już dojdzie do wypadku - bez względu na miejsce zdarzenia - ubezpieczyciel pokryje np. koszty leczenia - mówi Katarzyna Żok z Concordii Ubezpieczenia.
Ministerstwo daje wolną rękę
Wprawdzie na początku września zwykle wychowawcy lub ra-dy rodziców proponują „składkę na ubezpieczenie”, czyli wykupienie grupowego ubezpieczenia, jednak Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że ubezpieczenie NNW jest dobrowolne. Rodzice zawsze mają mo-żliwość wyboru - mogą w ogóle z niego zrezygnować, mogą podpisać umowę za pośrednictwem szkoły lub zrobić to we własnym zakresie, korzystając z dowolnej dostępnej na rynku oferty przygotowanej zgodnie z potrzebami ich dziecka. Wyjątek jest jeden #- jeśli uczniowie będą brali udział w wycieczce lub imprezie zagranicznej, wówczas wykupienie ubezpieczenia NNW i kosztów leczenia będzie obowiązkowe dla wszystkich.
Koszt i umowa
Zazwyczaj koszt ubezpieczenia w skali roku nie jest duży.
- Jednak rodzice powinni zawsze pamiętać, aby dokładnie sprawdzić warunki umowy - ogólne warunki ubezpieczenia - bo to od nich będzie zależała wysokość świadczenia i #wymiar wypłat - przypomina Marzena Walkowska z Centrum Odszkodowań DRB.
Jak wybrać dobre ubezpieczenie NNW
Przede wszystkim sprawdź, jaka jest suma ubezpieczenia, jakie konkretnie zdarzenia są uwzględnione w ofercie i czy są wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela - muszą być wskazane i opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
Dostosuj zakres do aktywności swojego dziecka. Polisa powinna uwzględniać np. wyczynowe uprawianie sportu, jeżeli dziecko jest sportowcem.
Sprawdź, czy polisa obowiązuje zarówno w kraju, jak i za #granicą oraz czy uwzględnia wypłatę odszkodowania, jeśli wypadek zdarzy się zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią.
Jeżeli masz wątpliwości co do #oferty, jakiś zapis wydaje się niezrozumiały, koniecznie skontaktuj się z agentem
ubezpieczeniowym, który reprezentuje wybraną przez ciebie firmę i #proś o doprecyzowanie. Podpisz umowę dopiero wówczas, gdy uznasz, że spełnia twoje oczekiwania.
Jeszcze jedno - jeśli szkoła przed wyborem oferty dla uczniów proponuje spotkanie z ubezpieczycielem, koniecznie weź w nim udział.
Zobacz wideo: Program 300 plus - jak otrzymać wsparcie finansowe?