Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bakterie zamiast chemii na polach. W Polsce zarejestrowanych jest 45 preparatów mikrobiologicznych

Agnieszka Romanowicz
Do zwalczania ćmy bukszpanowej jest sześć biopreparatów. Wszystkie bazują na bakterii Bacillus thuringiensis, która żyje w przewodach pokarmowych gąsienic różnych gatunków motyli.
Do zwalczania ćmy bukszpanowej jest sześć biopreparatów. Wszystkie bazują na bakterii Bacillus thuringiensis, która żyje w przewodach pokarmowych gąsienic różnych gatunków motyli. Pixabay
Bakterie, grzyby i wirusy, zawarte w mikrobiologicznych środkach ochrony roślin, skutecznie ograniczają szkodniki i choroby upraw, a ich działanie jest obojętne dla środowiska. Ale trzeba do nich więcej cierpliwości.

W dobie Europejskiego Zielonego Ładu i związanych z nim ograniczeń w stosowaniu środków ochrony roślin, coraz większym zainteresowaniem cieszą się preparaty mikrobiologiczne, nieszkodliwe dla środowiska. To dynamiczny rynek, pojawiają się nowe produkty, dlatego warto korzystać z wyszukiwarki środków ochrony roślin Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, bo została rozwinięta o możliwość wyszukania preparatów mikrobiologicznych dopuszczonych do użytku.

Jeden preparat – wiele zastosowań

Obecnie zarejestrowanych jest 45 preparatów mikrobiologicznych (tj. zawierających grzyby, bakterie i wirusy), które mogą być zastosowane w uprawach sadowniczych, jagodowych, warzywniczych, polowych. Każdy z preparatów ma wielorakie zastosowanie, np. jeden z nich chroni większość roślin w warzywnych i ozdobnych przed gąsienicami uszkadzającymi liście, a inny przed szarą pleśnią, mączniakiem prawdziwym czy zgnilizną twardzikową.

Lista roślin oraz szkodników i chorób, w które uderzają biopreparaty, jest coraz dłuższa Można ją filtrować pod kątem odmiany roślin, choroby albo szkodnika. Np. po wpisaniu w polu agrofaga „ćma buszkapnowa”, wyświetla się sześć preparatów. Wszystkie bazują na bakterii Bacillus thuringiensis, która żyje w przewodach pokarmowych gąsienic różnych gatunków motyli.
Z wyszukiwarki mogą korzystać nie tylko producenci profesjonalni. Są też preparaty przewidziane w uprawach amatorskich, np. insektycyd przydatny w uprawie pomidora pod osłonami.

Środki biologiczne potrzebują czasu, żeby zadziałać

Prof. Jolanta Kowalska z Zakładu Rolnictwa Ekologicznego i Ochrony Środowiska w Instytucie Ochrony Roślin uczula na to, że przy stosowaniu preparatów mikrobiologicznych trzeba być cierpliwym:

- Biologiczne środki ochrony roślin potrzebują czasu, żeby zadziałać i trzeba się nastawić na to, że nie redukują agrofagów całkowicie, jak w przypadku metod chemicznych, ale ograniczają ich liczebność. Za to przewaga metody biologicznej nad chemiczną jest taka, że nie ma możliwości, żeby szkodnik się na nią uodpornił.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska