Zaledwie 20 procent nastoletniej młodzieży oszczędza pieniądze, które pozyskuje z różnych źródeł. Bankowcy chcą to zmienić - to jeden z celów zajęć z młodzieżą, ale niejedyny.
- Wsparcie dla formalnego systemu edukacji w podniesieniu kluczowej wiedzy młodzieży z zakresu zarządzania swoimi środkami finansowymi - wyjaśnia Jakub Bladziak, kierownik projektu El Banko. - Pozwoli to w przyszłości na podejmowanie im świadomych i bezpiecznych decyzji finansowych w oparciu o wiedzę oraz wybór najkorzystniejszych produktów bankowych.
Ostatnia z takich lekcji z udziałem Emilii Chrol z Banku Spółdzielczego w Lipnie i Jakuba Bladziaka (pomysłodawcy El Banko) odbyła się w piątek 5 marca.
Podczas zajęć uczniowie mówili między innymi, w jaki sposób pozyskują gotówkę. Jak się okazuje, źródła są różne - kieszonkowe, koszenie trawy u sąsiada, odśnieżanie chodnika, jednym słowem prace dorywcze, poza tym stypendia czy prezenty z okazji świąt, imienin czy urodzin. W czasie lekcji młodzież uczyła się także dysponowania swoim budżetem. Podczas ćwiczeń musieli decydować, czy dodatkowe pieniądze od rodziców wydać podczas wycieczki w całości czy też nie, musieli podjąć decyzję, czy skorzystać z oferty zarobku 50 zł przez miesiąc w zamian za odśnieżanie chodnika sąsiada czy też nie. Bankowcy przestrzegali młodych ludzi przed spełnianiem zachcianek w postaci impulsywnych zakupów. Zachęcali do oszczędzania, które pozwoli na realizację dalekosiężnych planów.
To nie koniec prospołecznych działań bankowców. Jeszcze w marcu (22 marca) planowane są w MCK w Lipnie zajęcia dla seniorów, podczas których przybliżać im będą tajniki bankowości, w tym tej elektronicznej. Do tej pory wiele osób starszych nie chcę się przekonać nawet do konta.
Agro Pomorska - odcinek 54.
