Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbara Ostrowska ze Żnina otrzymała marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis [zdjęcia]

(iwo)
Barbara Ostrowska ze Żnina otrzymała w sobotę (7 grudnia) z rąk przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w ramach akcji honorowania osób powyżej setnego roku życia, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznego stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Barbara Ostrowska ze Żnina otrzymała w sobotę (7 grudnia) z rąk przewodniczącej sejmiku województwa Elżbiety Piniewskiej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w ramach akcji honorowania osób powyżej setnego roku życia, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznego stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. Filip Kowalkowski
A wszystko w ramach akcji zainicjowanej przez Urząd Marszałkowski, a polegającej na honorowaniu osób powyżej setnego roku życia, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznego stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Barbara Ostrowska, córka Franciszki i Piotra Kubera, urodziła się 4 grudnia 1919 roku w Dochanowie (powiat żniński), jako najstarsze z trojga dzieci. Ma dwóch młodszych braci, Feliksa i Ignacego, oraz przyrodnie rodzeństwo.

Matkę straciła w wieku 9 lat. W rodzinnej miejscowości wychowywała się do czasu ukończenia 15 lat. W roku 1936 zamieszkała w sąsiedniej wsi Brzyskorzystew. W czasie wojny była przymusową robotnicą w niemieckim gospodarstwie. Po wojnie, w grudniu 1945 roku, wyszła za Hieronima Ostrowskiego. Para doczekała się sześciorga dzieci - czterech synów i dwóch córek.

Mąż pracował jako murarz, pani Barbara zajmowała się prowadzeniem domu i wychowaniem potomstwa. By wspomóc rodzinny budżet, trudniła się pracą w wiejskich gospodarstwach. Przez kilka lat pracowała również jako woźna i kucharka w Szkole Podstawowej w Brzyskorzystwi.

Pani Barbara aktywnie uczestniczyła w życiu lokalnej społeczności. Była członkiem komitetu rodzicielskiego, motywowała dzieci do nauki i wspierała na każdym etapie edukacji. Przewodniczyła kołu gospodyń wiejskich, prowadziła kursy szycia, gotowania i rękodzieła dla kobiet oraz organizowała okolicznościowe zabawy i spotkania towarzyskie dla mieszkańców wsi.

Dom państwa Ostrowskich zawsze był otwarty dla przyjaciół i sąsiadów. Pani Barbara uchodziła za wzór matki i gospodyni, wszystkim chętnie służyła radą i pomocą. Została wdową w wieku pięćdziesięciu lat.

Po śmierci męża zamieszkała u córki Marii w Żninie. Mimo swoich lat żywo interesuje się bieżącymi wydarzeniami. Chętnie ogląda telewizję, szczególnie programy przyrodnicze, które zastępują jej pasję z lat młodości - czytanie książek. Uwielbia kwiaty, najbardziej róże i niezapominajki. Pani Barbara doczekała się dziesięciorga wnucząt, trzynaściorga prawnucząt i dwojga praprawnucząt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska