Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbarka. W ostatnich dniach oczy kierowaliśmy w stronę nieba

Paweł Marwitz
Według szacunków organizatorów około dwóch tysięcy osób z Torunia i okolic podglądało w ostatnich dniach niebo w Międzynarodowym Roku Astronomii.

W akcji "100 godzin astronomii" udział wzięło 135 krajów na całym świecie.
W trakcie imprezy największe teleskopy na ziemi skierowane były na najciekawsze obiekty na niebie.

Od czwartku do niedzieli również w Szkole Leśnej na Barbarce przez teleskopy mogliśmy podziwiać kawałek nieba.

- To niesamowita przygoda dla mnie i całej rodziny - mówi pani Janina z Torunia. - Mieszkamy w mieście, któremu niebo jest szczególnie bliskie. Nigdy jednak do tej pory nie mieliśmy okazji podziwiać gwiazd za pomocą tak specjalistycznego sprzętu. To bardzo ciekawa impreza, która powinna być organizowana częściej.

Z prapremierą w plenerze

Podglądanie nieba było tylko jedną z atrakcji, które czekały na gości Barbarki. Tutaj odbyła się również toruńska prapremiera filmu przygotowanego na Rok Astronomii "Oczy na niebo". W filmie mogliśmy zobaczyć największe teleskopy na świecie i uzyskane za ich pomocą najbardziej spektakularne obrazy i odkrycia.

Zabawa w odkrywców

- Na Barbarce zorganizowaliśmy za pośrednictwem internetu m.in. kurs odkrywania planetoid - mówi Marcin Gładkowski, współorganizator imprezy i redaktor naczelny portalu astrovision.

W organizację imprezy oprócz portalu astrovision włączyli się członkowie koła astronomicznego z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu, uczniowie z I LO w Toruniu oraz członkowie koła naukowego studentów astronomii z UMK w Toruniu.
Na Barbarce są idealne warunki do obserwacji nieba. W Toruniu, a nawet w obserwatorium w Piwnicach łuny światła umożliwiają podpatrywanie tego co dzieje się na niebie.

Idealne widoki trzeba wykorzystać

- Ciemne niebo nad Barbarką sprawia, że jest to świetne miejsce do obserwacji - dodaje Marcin Gładkowski. - Również pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu, w tym symbolicznym miejscu, odkrywaliśmy niebo.
Barbarka ma szanse stać się kolejnym po Toruniu i Piwnicach miejscem, w którym lepiej będziemy mogli zrozumieć to, co dzieje się nad naszymi głowami.

- Mamy za sobą gwiezdny debiut mówi - Monika Krauze, dyrektor Szkoły Leśnej na Barbarce. - Już rodzą się pomysły, aby na Barbarce organizować zajęcia i pokazy związane z szukaniem życia na innych planetach. To pomysł ze strony miasta na uatrakcyjnienie naszego miejsca. Dyrektor planetarium myśli, aby nasza szkoła znalazła się na gwiezdnym szlaku prowadzącym z planetarium do obserwatorium w Piwnicach. Jesteśmy bardzo chętni do współpracy, teraz dysponujemy odpowiednią bazą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska