Barbarka. W ostatnich dniach oczy kierowaliśmy w stronę...

  Barbarka. W ostatnich dniach oczy kierowaliśmy w stronę nieba

  Paweł Marwitz

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Barbarka. W ostatnich dniach oczy kierowaliśmy w stronę nieba
  Według szacunków organizatorów około dwóch tysięcy osób z Torunia i okolic podglądało w ostatnich dniach niebo w Międzynarodowym Roku Astronomii.
  Barbarka. W ostatnich dniach oczy kierowaliśmy w stronę nieba
  W akcji "100 godzin astronomii" udział wzięło 135 krajów na całym świecie.
  W trakcie imprezy największe teleskopy na ziemi skierowane były na najciekawsze obiekty na niebie.

  Od czwartku do niedzieli również w Szkole Leśnej na Barbarce przez teleskopy mogliśmy podziwiać kawałek nieba.

  - To niesamowita przygoda dla mnie i całej rodziny - mówi pani Janina z Torunia. - Mieszkamy w mieście, któremu niebo jest szczególnie bliskie. Nigdy jednak do tej pory nie mieliśmy okazji podziwiać gwiazd za pomocą tak specjalistycznego sprzętu. To bardzo ciekawa impreza, która powinna być organizowana częściej.

  Z prapremierą w plenerze

  Podglądanie nieba było tylko jedną z atrakcji, które czekały na gości Barbarki. Tutaj odbyła się również toruńska prapremiera filmu przygotowanego na Rok Astronomii "Oczy na niebo". W filmie mogliśmy zobaczyć największe teleskopy na świecie i uzyskane za ich pomocą najbardziej spektakularne obrazy i odkrycia.

  Zabawa w odkrywców

  - Na Barbarce zorganizowaliśmy za pośrednictwem internetu m.in. kurs odkrywania planetoid - mówi Marcin Gładkowski, współorganizator imprezy i redaktor naczelny portalu astrovision.

  W organizację imprezy oprócz portalu astrovision włączyli się członkowie koła astronomicznego z Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu, uczniowie z I LO w Toruniu oraz członkowie koła naukowego studentów astronomii z UMK w Toruniu.
  Na Barbarce są idealne warunki do obserwacji nieba. W Toruniu, a nawet w obserwatorium w Piwnicach łuny światła umożliwiają podpatrywanie tego co dzieje się na niebie.

  Idealne widoki trzeba wykorzystać

  - Ciemne niebo nad Barbarką sprawia, że jest to świetne miejsce do obserwacji - dodaje Marcin Gładkowski. - Również pod pomnikiem Mikołaja Kopernika w Toruniu, w tym symbolicznym miejscu, odkrywaliśmy niebo.
  Barbarka ma szanse stać się kolejnym po Toruniu i Piwnicach miejscem, w którym lepiej będziemy mogli zrozumieć to, co dzieje się nad naszymi głowami.

  - Mamy za sobą gwiezdny debiut mówi - Monika Krauze, dyrektor Szkoły Leśnej na Barbarce. - Już rodzą się pomysły, aby na Barbarce organizować zajęcia i pokazy związane z szukaniem życia na innych planetach. To pomysł ze strony miasta na uatrakcyjnienie naszego miejsca. Dyrektor planetarium myśli, aby nasza szkoła znalazła się na gwiezdnym szlaku prowadzącym z planetarium do obserwatorium w Piwnicach. Jesteśmy bardzo chętni do współpracy, teraz dysponujemy odpowiednią bazą.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej